64 Hakim ve Savcı Operasyonlar Kapsamında Tutuklandı

23 Temmuz 2016
64 Hakim ve Savcı Operasyonlar Kapsamında Tutuklandı

15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrasında Başlatılan FETÖ Terör Örgütüne Yönelik Operasyonlar Kapsamında Gözaltına Alınan 102 Hakim ve Savcıdan 64’ü Tutuklandı.

15 Temmuz gecesi ülkemize yapılan hain darbe girişimini güvenlik güçlerimiz ve milletimiz başarıyla savuşturmuştu. Devamındaki bir kaç gün oluşabilecek yeni bir girişim için tüm ülke teyakkuz halindeydi. Yapılan bu hainliğin ele başı olarak gösterilen isimlerin yakalanmasından sonra FETÖ terör örgütüne mensup ülkedeki tüm kesimlere yönelik operasyonlar başlatılmıştı. Başlatılan operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınan hakim ve savcılardan 64’ü tutuklandı.

hakim-ve-savci-hsyk

102 Hakim ve Savcıdan 64’ü Tutuklandı

Operasyon yapılan alanlardan birisi de FETÖ terör örgütüne bağlı hukuk içinde barınanlar idi. Bu bağlamda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen ve hakkında çıkarılmış yakalama kararıyla gözaltına alınan 102 hakim ve savcıdan 64’ü nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklanan hakim ve savcıların “silahlı terör örgütüne üye olma” ve ”cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklandıkları belirtildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan hakim ve savcı sayısı 102 idi. Ancak başlatılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan hakim ve savcıların sayısı 110 idi. Hakkında yakalama kararı bulunan 8 hakim ve savcının bilinen adreslerinde bulunamadığı ve yerlerinin tespit edilme çalışmalarının yapıldığı belirtildi.

Öte yandan Anadolu Adalet Sarayı’nda işlem gören 102 hakim ve savcıdan 64’ü tutuklanırken geri kalan 38 hakim ve savcı; 34’ü adli kontrol hükümleri çerçevesinde Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Böylece gözaltında bulunan tüm hakim ve savcıların işlemleri tamamlanmış oldu.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN