Babası İçin Geliştirdiği Cihazla Dünya Birincisi Olan Liseli

Son Güncelleme 21:01
8 Kasım 2016
Babası İçin Geliştirdiği Cihazla Dünya Birincisi Olan Liseli

Doktor olan babasının yaşadığı zorlukları gören lise öğrencisi Elifnaz Şentürk, geliştirdiği proje ile Brezilya’daki “Bilimsel Proje Yarışması”nda dünya birincisi oldu.

Geçtiğimiz günlerde Brezilya’da gerçekleştirilen ve 21 ülkeden yüzlerce projenin yarıştığı Mostratec Bilimsel Proje Yarışması’na katılan lise 3. sınıf öğrencisi Elifnaz Şentürk, babasından aldığı ilham ile hazırladığı proje dünya birincisi seçildi. Proje yaklaşık 10 içinde 4 bin 116 TL maliyet ile tamamlandı.

SICAKLIĞI SABİT TUTAN BİR SİSTEM GELİŞTİRDİ

elifnaz-dunya-birincisi-proje

Doktor olan babasını gözlemleyen ve insan sağlığı için önem taşıyan kan, orhan, aşı, ilaç ve serum gibi bileşenlerin muhafaza edildiği yerlerin sıcaklıklarının doğru ayarlanması gerektiğini öğrenen Şentürk, bu nedenlerden ötürü dert yakınan babasından ilham alarak kollar sıvadı. Sağlık sektöründeki cihazların sıcaklığı sabit tutma özelliğinin de olmadığını fark eden Şentürk, soğutma ve ısıtma ustalarıyla bilgisayar yazılımcılarından aldığı destek ile sıcaklığı sabit tutan bir sistem geliştirdi. Projesi hakkında da açıklama yapan Şentürk,Mesela 4 derecelik bir sıcaklık hedeflediğinde cihaz, sıcaklık 5 dereceye ulaşana kadar ısıtma sistemini çalıştırıyor. 5 derecede ısıtma kendini kesiyor, soğutma devreye gidiyor. 3 dereceye kadar soğutma çalışıyor. 3’e gelince tekrar ısıtma aktifleşiyor. 3 ila 5 arasında, 4 küsurlu bir değerle ısı sabitlenmiş oluyor. Oysa mevcut sistemlerde ısı farkı 10 dereceye çıkıyor.” şeklinde konuştu.

 

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN