İşte Darbenin Belgesi !

17 Temmuz 2016
İşte Darbenin Belgesi !

Genelkurmayı işgal eden darbeci askerlerin genelkurmayın mesaj sisteminden kendi yandaşları olan birliklere gönderdiği sıkıyönetim talimatı ortaya çıktı.

Darbe talimatı 15 Temmuz saat 15:22’de 3 sayfa ve 20 madde olarak tüm yandaş birliklere iletildi. İlleri yönetecek darbeci subaylar, sıkıyönetim mahkemelerinde çalışacak subaylar dahi bu talimatta belirlenmişti. Genelkurmay birimlerinden TSK mesaj sistemine girerek gönderilen sıkı yönetim belgesi, Yurtta Sulh Cuntasi lideri Tuğgeneral Mehmet Partikoç ve Kurmay Albay Cemil Turhan tarafından imzalanmıştır.

Saat 03:00 itibarıyla yönetime el konulacağının belirtildiği talimatta sokağa çıkma yasağının ise 06:00’da başlayacağı belirtiliyor, darbenin maksadı şu şekilde açıklanıyor: “Uluslararası organizasyonlar ve toplum ile küresel barış, huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini kurmak.”

Polis Teşkilatı Sıkıyönetim Komutanlığı Emrine Alınacaktı

İl idarelerinin Sıkıyönetim Komutanlıklarına devredileceğinin yazıldığı talimatta ana hatlarıyla şöyle: “Tüm polis teşkilatı Sıkıyönetim komutanları emrine alınmıştır. Vazifenin yerine getirilmesinde kusurlu davrananlar hakkında gereken adli ve idari işlemler sıkıyönetim komutanlıklarınca yapılacaktır. Asayiş ve emniyet temini maksadıyla sıkıyönetim komutanları, il-ilçe belediyeleri, emniyet müdürlükleri yakın işbirliği ve koordinasyon içinde çalışacaktır. Bu kapsamda vatandaşların da desteğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacaktır. Yurtta Sulh Konseyi tarafından yürürlüğe konacak tüm talimat ve bildiriler Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden duyurularak resmi olarak tebliğ edilecektir.”

Sıkıyönetim Mahkemesi Kurulması Kararı

İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Van, Şırnak, Eskişehir, Gaziantep gibi şehirlerde görev yapacak askeri hakimler bile hazırdı. 18 stajyer askeri hakim bu talimata göre asil hakim olarak mahkemelerde görevlendirilmişti. Çok sayıda şehirde birden çok sıkıyönetim mahkemesi kurulması kararı alınmıştı.

Her Kuvvet Komutanlığında Bir Darbe Karargahı

Yurtta Sulh Cuntası’nın her kuvvet komutanlığına bir darbe karargahı kurduğu ve komutan tayin ettiği ortaya çıktı. Darbeciler Genel kurmay Karargahı’na Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’na Tuğge neral Erhan Caha, Deniz Kuvvetleri Karargahı’na Tuğamiral İrfan Arabacı, Hava Kuvvetleri Kararga hı’na Kurmay Albay İlhan Karasu, Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı’na Tuğgeneral Faruk Bal ve Mustafa Şaban Gümüşiğne’yi atadı.

Kaynak: Yenişafak

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN