Yerli Otomobilin İlk Modeli ve Ayrıntıları Belli Oluyor

26 Ekim 2016
Yerli Otomobilin İlk Modeli ve Ayrıntıları Belli Oluyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil ile ilgili olarak, “Önümüzdeki günlerde yerli otomobilin modelini açıklayacağız” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin şuan bir savaş uçağı projesi üzerinde çalıştığını belirterek, önümüzdeki günlerde yerli otomobilin ilk modelini açıklayacaklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, vergi dilimi nedeniyle ekim, kasım ve aralık aylarında ücretleri bin 300 TL’nin altına düşen asgari ücretliler için aradaki farkı telafi etmeyi öngören Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin maddeleri belirlenirken, yerli otomobil ve yerli uçakla ilgili bir soru üzerine Faruk Özlü şu açıklamayı yaptı:

“Bu konularda çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde ilk yerli otomobille ilgili modeli açıklayacağız. Türkiye bir savaş uçağı projesi üzerine çalışıyor. Takvimle ilgili açıklamalarımız yakında olacak.”

2020’DEN ÖNCE SERİ ÜRETİM BAŞLAYACAK

yerli-otomobil-ic-tasarim

Üretilen 4 prototip aracın testler sırasında ortaya çıkan görüntüleri hem sedan hem de station wagon kasaların üretileceğine işaret ediyor. Yerli otomobilin 20 litre yakıt ile 1000 kilometre yol alacağı haberlerinin yayılması ile aracın hibrit olarak üretileceği akla geliyor. 100 kilometrede 2 litrelik yakıt tüketimine işaret eden bu değer şuan için sadece hibrit araçların tüketimlerine yakın.

Henüz markasının ne olacağı belli olmayan yerli otomobilin pil geliştirmelerini ise Tübitak yapıyor. Düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekecek olan yerli otomobilin benzinli mi yoksa dizel mi olacağı belli değil. Ancak otomobilin hibrit olmasının fiyatı artıracağını düşünecek olursak sadece içten yanmalı motora sahip olan versiyonlarının da geleceğini tahmin ediyoruz. Yerli otomobilin şanzıman olarak nasıl bir yapıya sahip olacağı da henüz belli değil. Bu kadar belirsizlik arasında yerli otomobilin vergilerden muaf olarak satılmasını umut ediyoruz.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN