Petrol Fiyatları Geriledi

AA
5 Temmuz 2016
Petrol Fiyatları Geriledi

Petrol fiyatları 50 doların altına geriledi. Arzdaki bozulmaların giderilmesi ve Nijerya üretiminin geçtiğimiz ay artış kaydetmesinin etkisiyle fiyatlarda bir gerileme yaşandı.

Petrol Fiyatları 2016 Yılında Değer Kazandı

Petrol fiyatları 2016 yılında değer kazandı. Ocak ayında petrol fiyatları 12 yılın dip seviyesini görmüştü. Ocak ayından bu yana brent petrol fiyatlarında yüzde 75 oranında artış meydana geldi. ABD üretimindeki azalma ve petrol arzındaki bozulmalar fiyatların yükselmesinde önemli etkenlerdendir.

Miklitan Saldırılarıyla Geriledi

Brent petrolün fiyatı, miklitan saldırılarıyla gerileyen Nijerya üretiminin geçtiğimiz ay artış kaydettiğine ilişkin tahminlerin etkisiyle 50 doların altına geriledi.

Nijerya Üretim Miktarını Artırıyor

Seoul’da NH Investment & Securities Co emtia analisti Kan Yoo Jin “Nijerya üretim miktarını artırıyor ve fiyatların toparlanmasında asıl etken olan ABD üretiminde bozulma, petrol kuyularının tekrar işler hale getirilmesiyle gideriliyor” dedi. Jin “Yaz sezonu olmasına karşın ABD’deki düşük petrol talebi de fiyatlarda aşağı yönlü baskı yapıyor” dedi.

Eylül Vadeli Kontratların Fiyatı

Brent petrol Eylül vadeli kontratların fiyatı, 49.52 dolara kadar gerilemesinin ardından, Singapur saatiyle 13:24’te varil başına 49.56 dolardan işlem gördü.

Petrol üretiminin, yılın bu zamanlarında hareketli olmasını beklemediklerini anlatan Saltvedt, “Bu yılın sonunda Brent petrolün varil fiyatının 48 dolar olacağını, gelecek yıl bu rakamın 63 dolara yükseleceğini tahmin ediyoruz. Brent petrolde bu yılın 3. çeyreğine ilişkin tahminimiz ise 53 dolar seviyelerinde bulunuyor.” görüşünü paylaştı.

“Yukarı yönlü riskler sınırlı”

Saxo Bank Global Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen de küresel petrol tüketicilerinin, 2014’ten bu yana düşen petrol fiyatlarına tepki vermesiyle talepte toparlanma yaşandığını belirtti.

Gelecek aylarda petrol fiyatlarının 45-55 dolar bandında kalmasını, yılı da bu aralığın üzerinde tamamlamasını beklediklerine işaret eden Hansen, buna karşın petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü risklerin sınırlı olduğunu kaydetti.

AA

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN