Milli Savunma Üniversitesi Kuruldu

31 Temmuz 2016
Milli Savunma Üniversitesi Kuruldu

Ohal kapsamından bazı değişiklikler yapıldı ve milli savunma üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun hükmünde kararname Resmi Gazetede yayınlandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’nın yapısına değişiklik öngörülüyordu. Bu değişiklik kapsamında milli savunma üniversitesi kurulması kararı Resmi Gazetede yayınlandı.

Kanunun 1.Maddesinde Değişiklik

Resmi gazetede yayınlanan kanun hükmünde kararnamede yapılan değişikliklerden biri milli savunma bakanlığının görev ve teşkilat yapısındaki kanunun 1.Maddesinde değişiklik yapıldı.

Kuruluşlara İlişkin Değişiklikler

Bakanlık merkez teşkilatı, müsteşar, beş müsteşar yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğü, Askeralma Genel Müdürlüğü, Personel ve Mali Yönetim Genel Müdürlüğü, İnşaat Emlak ve Milli Mayın Faaliyet Merkezi Genel Müdürlüğü, Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği, Muhabere ve Bilgi Sistem Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı ve diğer komutanlıklardan oluşacak.

Genel Müdürlükler İkiyi Geçmeyecek

Resmi gazetede yayınlanan değişikliklerden bir diğeri de, genel müdürlükler ikiyi geçmeyecek, genel müdür yardımcılığı 6 ve daire başkanlığı, bakanlık teşkilatı da 30’u geçmeyecek. Bakanlık Müşaviri, bir Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ile bir Özel Kalem Müdürü bulunacak.

Taşra Teşkilatı İhtiyaca Göre Kurulacak

Milli Savunma Bakanlığın kuruluş amacı görevleri gereğince bir yer de ihtiyaç olduğu takdirde taşra teşkilatı kurulabilecek. Bakanlık kadroları Zabitan ve Askeri Memurların Maaşatı Kanun hükümlerine göre yapılacak.

Personel Görevlendirmeleri Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Yapılacak

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki görevlendirmeler Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek ve bu kadrolara yapılacak olan görevlendirmeler bakanlık tarafından yapılacak. Müsteşar Yardımcılığı, Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğü ve Hukuk Müşavirliği kadroları, askeri hakim görevlendirilmesi durumları yargı ile ilgili sayılacak ve idari hakimlerce bakılacak.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN