Mehmet Şimşek’ten Piyasaları Rahatlatan Açıklama

20 Temmuz 2016
Mehmet Şimşek’ten Piyasaları Rahatlatan Açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, piyasaları rahatlatacak açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün alınacak kararlarda ne olursa olsun ekonomide tahribat olmaması hususunun dikkate alınacağını, ekonominin önceliklendirileceğini söyledi.

Şimşek, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bugün alınacak kararlar ne olursa olsun ekonomide tahribat olmaması hususu dikkate alınacak, ekonomi önceliklendirilecek” dedi.

Twitter’dan da Açıklama Yaptı

Eski Başkan Şahin, Vakıflar Bölge Müdürlüğü kayıtlarında Gölyazı’daki hamam ve merkez canimin yapılış tarihinin, Ulu Caminin yapımından 10 yıl sonrası ile tarihlendirildiğini belirterek, 1958 Bursa Kapalı Çarşı yangınından sonra çarşıdaki dükkânları yapan Mimar Emin Bey’in kendisine Gölyazı’daki hamam ile merkez cami mimarlarının, Mimar Sinan’ın çırakları olduğunu söylediğini anlattı. Vatandaş kaygılanmasın

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu belirterek, yatırımcılarla gerekli diyaloglar kurulduğu için piyasalara yansımasının sınırlı kaldığını açıkladı.

Şimşek, yabancı basın mensuplarına OHAL kararını anlattı. Gazetecilere OHAL kararının gerekçelerini ve bundan sonra atılacak adımları anlatan Şimşek, Türkiye ekonomisi hakkında bir sunum da yaptı.

Olağanüstü hal (OHAL) kararını değerlendiren Şimşek, şunları kaydetti: “OHAL, size kanun hükmünde kararname ile bu temizliği etkin ve hızlı şekilde yapma imkanı sağlıyor. Bu kararnamelerin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi kapısı kapalı. Hedef çok açık ve net, normal vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Normal vatandaşlarımız açısından en ufak bir kaygıya gerek yok.”

Söz konusu yapının kamudan temizliğinin çok hızlı idari kararlar gerektirdiğini ve bunun yasal altyapısına ihtiyaç bulunduğunu anlatan Şimşek, “Orantılı, ölçülü çerçevede OHALin verdiği yetkileri kullanacağız” dedi.

“Dün vatandaşlarımız, iş alemimiz işini nasıl yapıyorsa bugün devam edecek. Demokrasi meydanında gösteriler devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Ekonomik özgürlükler, piyasaların işleyişi, genel yatırımların devamı anlamında maksimum hassasiyeti göstereceğiz” diye konuştu.

Piyasa kuralları sürecek

OHALdan normal vatandaşların etkilenmemesi için gereken her türlü şeyin yapılacağını dile getiren Şimşek, “Darbe girişimi büyük bir olay, önemli bir risk. Ben analizleri ve tedirginliği saygıyla karşılıyorum, anlıyorum. Ama piyasa kurallarının dışına çıkmayacağız. Piyasa bütün kurumlarıyla en iyi şekilde işleyecek” dedi.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN