Gayrimenkul Sektöründeki Balon Etkisi

14 Temmuz 2017
Gayrimenkul Sektöründeki Balon Etkisi

Türkiye’de satın alınan bir dairenin kendisini amorti etme süresi ortalama 20 yıla kadar çıkarken, IMF en fazla balon etkisinin Türkiye’de olduğunu raporladı.

Türkiye, OECE ülkeleri arasında emlak balonunun oluştuğu başlıca ülkeler arasında yer alıyor. 2010 yılına göre bakıldığında kira gelilerinin satın alınan bir mülkü amorti etme süresi yüzde 49 oranında arttı. Revaçta olan yerlerdeki gayrimenkullerin kendisini amorti etme süresi 20 yılı aşar hale geldi. Hatta bu süre bazı lüks konutlarda 30 yılı aşıyor.

ULUSLARARASI ORANDA TÜRKİYE ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) verilerine bakıldığında Türkiye’deki emlak balonu etkisi daha iyi görülebiliyor. Uluslararası bazda ise balon etkisi reel fiyat/kira oranı kullanılarak hesaplanıyor ve dünya genelinde bu oran ortalama 107 iken Türkiye 149 puana kadar yükseldi. 2010 yılı baz alınarak hesaplanan bu oran 94.4 seviyelerinde ise yatırım aracı olarak konut satın almanın cazip olduğu belirtiliyor.

OECD ülkelerinin 14’ü ortalamanın altında kalırken 10 ülkede bu oran 100-110 bandında kaldı. Türkiye dahil Yeni Zelanda, İsrail, ve İsveç yüzde 130’un üzerinde oranla emlak balonunun en çok hissedildiği ülkeler olarak kaydedildi.

EMLAK BALONUNUN BAŞKA BİR GÖSTERGESİ İSE SATIŞ HIZI

Emlak balonunun en önemli göstergesi ise satış hızındaki yavaşlama. OECD ülkelerinn aracılığıyla 2015 yılı gayrimenkul satış hızına bakıldığında 2015 yılında rekor kırıldı. Fakat 2016 yılına gelindiğinde ise satış hızında önemli gerileme olduğu vurgulanıyor.

EVİN FİYATI KİRADAN ÇOK DAHA HIZLI ARTIYOR

Gayrimenkul sektöründe balonun etkisi revaçta olan yerlerde daha açık bir şekilde görülüyor. Kentsel dönüşümün olduğu Kadıköy, Sarıyer, Zeytinburnu, Maltepe buna örnek gösterilebilir.

Uzmanlar gayrimenkul sektöründe konut fiyatlarının kira fiyatlarını ikiye katladığını belirtiyor. Örneğin 6 yıl önce Kadıköy’de kirası 1200 lira olan bir konutun fiyatı 220 bin lira civarındayken, bugün 3 bin lira kirası olan konutun 720 bin lirayı bulduğu belirtiliyor. Yani kira 2.5 kat artarken, konutun ortalama fiyatı 3.3 kat arttı.

STOKLARIN ARTMASI ENDİŞE YARATIYOR

Ekonomik ve siyasal sıkıntılar nedeniyle ülkemizde konut sektöründe stokların artmasından endişe ediliyor. Ayrıca şirketler konutta değer artışlarından vergi alma konusunda da büyük tedirginlik yaşıyor.

IMF’NİN RAPORUNA GÖRE TÜRKİYE’DE BALON ETKİSİ VAR. FAKAT HANEHALKI GÜVENCESİNİN BALONUN ŞİMDİLİK PATLAMASINI ENGELLİYOR

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) raporuna göre, Türkiye’deki ev fiyatların gelişmiş ülkelerin konut fiyatlarına göre şişmiş olduğunu ve hanehalkının güvencesi sayesinde balonun şimdilik patlamadığını belirtti.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN