Ekonomistler Uyardı: İhtiyatlı Olun

AA
22 Temmuz 2016
Ekonomistler Uyardı: İhtiyatlı Olun

Ekonomistler, darbe girişimi sonrası kurlarda yaşanan volatilitenin geçici olduğunu ve ihtiyatlı olunması gerektiğini bildirdi.

Ekonomistler, darbe girişimi sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı olumsuz açıklamaları “aceleci” ve “siyasi” olarak nitelendiriyor. Kurlarda yaşanan yüksek oynaklığın ise geçici olduğu ve ihtiyatlı davranılması gerektiğini bildirdi.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim yesi Prof. Dr. Burak Arzova, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Turkey Macro View (TMV) Consulting Genel Müdürü Serkan Özcan ve Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, AA ekibine açıklamalarda bulundu.

Kalkışmanın Bir Ayağı Finansal Boyutta Olabilir

Arzova “”Bu zamanda TL’ye sahip çıkılmalı. Yabancılar borsadan çıkıp yurt dışına gidebilir. Bu durum ülkeye fon giriş-çıkışının çok rahat olduğunu gösterir. Bu da ülkeye güven var demektir. Geçici bir dönemdeyiz. Yurt içi yatırımcılar muhakkak TL’de kalmalı. Çünkü bu kalkışmanın bir ayağı finansal boyutta gelebilir. Onun için uyanık olmak gerekir. Ama finansal olarak bir dalga yaratmaya çalışabilirler. Meydanlarda sergilenen milli duruşun finans alanında da gösterilmesi lazım. Çünkü (FETÖ) bunların finans alanında adamları olabilir. Piyasayı dalgalandırmak isteyebilirler. Dolar/TL 3,20-3,40 olacak gibi spekülasyonlara gelmemek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Türk Lirası’ndaki Poziyonunuzu Değiştirmeyin

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin de Moody’s’in “siyaset kokan” kararı ve tavrının yaklaşık 2 yıldır devam ettiğini belirtti.

Alkin daha sonra, “Türkiye’nin içeride ve dışarıda attığı ekonomik ve siyasi adımlarla dolar/TL 2,80’lere kadar geriledi. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bu hain saldırı neticesinde de dolar/TL’nin 3’ün üzerine çıkması kimseyi tedirgin etmesin. Kurdaki bu harekete bakıp telaşa kapılarak döviz satın alınırsa, TL değerlendiğinde yeniden aynı pişmanlığı yaşayabilirler. Vatandaşımıza milli duruşun devamı olarak TL’deki pozisyonunu değiştirmemesini öneririz.” dedi.

Panik Yapmamamız Lazım

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu vatandaşın panik yapıp dövize yönelmemesini söyledi. “Türk halkının yapacağı şey, dövizi bozup TL’de kalması” şeklinde konuştu.

Ekonomiyi Olumsuz Etkileyeme Çalışıyorlar

Turkey Macro View (TMV) Consulting Genel Müdürü Serkan Özcan ise, Türkiye’de ekonomide olumsuz algı yaratılmaya çalıştıklarını belirtti. Daha sonra “Bu algı çabalarına rağmen Türkiye ekonomisi, geçen haftaya göre çok daha güçlü dinamiklere kavuşmuştur. Zira Türkiye, hain odakların kalkışmalarına karşın bir demokrasi zaferi kazanmıştır.” dedi.

Türkiye’de Yatırımlar Kaldığı Yerden Devam

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar “Kurlardaki dalga boyları zaman geçtikçe azalacaktır. Haber akışı yavaşladıkça yatırımcılar Türk varlıklarının değerlerindeki cazibeyi tekrar mercek altına alacaktır.” dedi.

 

AA

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN