Ekonomik Müjdeler Paketi Açıklandı

AA
4 Temmuz 2016
Ekonomik Müjdeler Paketi Açıklandı

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’ne göre, damga vergisinde düzenleme yapılacak ve şehit yakınlarından biri, araç alımında ÖTV’den muaf tutulacak. Bağkur’lulara prim indirimi yapılacak, karşılıksız çeklere ceza getirilmesi açıklanan başlıklar arasında yer alıyor.

Çankaya Köşkü’nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle düzenlediği  basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım, ekonomik müjdeler paketini açıkladı.

Düzenlemelerden birinin damga vergisine ilişkin olacağını belirten Yıldırım, “Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye birşey var. Damga, resim, harç vesaire.. Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alıyorlar. bunu kaldırıyoruz bir nüshada verdi mi bitiyor” dedi.

Şehit Yakınlarından Ötv Muafiyeti Getiriliyor

Başbakan Yıldırım şehit yakınlarıyla ilgili şunları söyledi: “Terörler mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarından bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacak. Şehitlerimize ve geride bıraktığı yakınlarına ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz” dedi.

Bağ-Kur’lulara Prim İndirimi Geliyor

Başbakan Yıldırım, primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur’lulara 5 puan indirim yapılacağını, primlerin zamanında ödenmediği takdirde bu indirim imkanının ortadan kalkacağını söyledi.

Karşılıksız Olan Çeklere Ceza

Düzenlemelerden birinin de karşılıksız çeklere yönelik olduğunu işaret eden Yıldırım, “Karşılıksız çek işlemine para cezası geliyor. Tekrar ederse ve alışkanlık hakline gelirse bu sefer hürriyet kısıtlayıcı ceza da arkasında gelecek. Karekod uygulamasıyla da çekin güvenirliği daha çek alınmadan öğrenilebilecek” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Uygulanacak

Başbakan Yıldırım, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın bazı hükümlerinin yürürlük tarihi 1 temmuz olduğunu anımsatarak bazı hükümlerin yürürlülük süresini 1 yıl öteleyeceklerini bildirdi.

Terör Ve Afetlerden Etkilenenlere Destek

Müjdeler arasında KOBİ’lere ilave imkanların da olduğunu bildiren Yıldırım, “Terör ve doğal afetlerden etkilenen bölgelere 100 bin lira destek verilecek. Yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz krediyi KOSGEB verecek” dedi.

2B Arazileri İçin İkinci Şans

Yıldırım, 2B arazileriyle ilgili tanınan imkandan yaklaşık 700 bin vatandaşın yararlandığını, söz konusu imkandan yararlanamayan 70-80 bin kişiye de tekrar fırsat tanınacağını bildirdi.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN