Durdurulamıyor! Dolar’dan Tarihi Rekor

Son Güncelleme: 11:30
28 Ekim 2016
Durdurulamıyor! Dolar’dan Tarihi Rekor

FED’in faizleri arttıracağı beklentileri, Başkanlık tartışmaları, Musul operasyonları ve diğer riskler doların tarihi zirveye çıkmasına neden oldu.

FED’in faiz arttıracağı beklentileri, Türkiye’deki başkanlık tartışmaları ile Irak ve Suriye’de yaşanan savaşın giderek ivme kazanması sonucu jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte dolar yeni bir tarihi zirveyi gördü.

ABD ekonomisine ait açıklanan veriler, ABD Merkez Bankası FED‘in faizleri arttırmak için belirlediği kriterlere yakın çıkması, doların yükselmesinde etkili nedenlerden biri oldu.

Öte yandan Türkiye’de başkanlık tartışmalarının sürmesi, referanduma gitme ihtimalinin de olması, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu.

TÜRK LİRASI KÖTÜ PERFORMANS SERGİLİYOR

dolar-yukseliyor

Piyasa işlemcileri, Türkiye’nin bir başkanlık referandumuna gitme ihtimalinin de liranın diğer gelişmekte olan piyasa para birimlerine göre daha kötü performans göstermesinde etkili olduğuna işaret ediyor.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend’in, dün Suriye’deki Rakka operasyonda YPG’nin de rol alacağını açıklamasının hemen ardından dolar 3.1256 liraya kadar yükseldi.

Başkanlık sistemi tartışmalarının döviz piyasalarında yarattığı tedirginliğin etkisiyle geçen hafta 3.1140 liralık tarihi zirveye tırmanan dolar, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ara verme kararı ile yönünü aşağı çevirmişti.

İntegral Menkul Değerler’in Yaptığı Analiz Şu Şekilde:

Türkiye’de jeopolitik risklerin sürüyor olması, yeni anayasa konusunun tekrar siyaset gündemine gelmesi, dış piyasada Fed’in Aralık ayında faiz artırma ihtimalinin güçlenmesi USD/TRY kurunda yükselişe ya da sürekli kırılgan bir yapıda olmasına neden olmakta. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL negatif ayrışıyor, döviz sepetinin de kritik seviyelerde olduğunu izliyoruz ve 3.26 direncini zorlamakta. Kısacası, piyasalarda TL aleyhine hareketler izleniyor bu nedenle kurda sert yükselişlere neden oluyor. Dün akşam saatlerinde başlayan hareketlilik sabah saatlerinden bu yana sürüyor. Geçen hafta 3.1140 ile rekorunu test etmesinin ardından bugünkü en son rekoru 3.1190 olarak karşımıza çıkmakta. Kurda, tansiyon oldukça yüksek ve bugün içerisinde 3.12 üzerine doğru ataklar izleyebiliriz. Kurda, 3.12 üzeri seyirlerde 3.1264 direnç olarak izlemekte fayda var. Zaman zaman geri çekilmeler olabilir bu geri çekilmelerde 3.10 seviyesi kritik bir destek noktası olarak takip edilebilir.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN