“Doların Yükselişinden Endişe Duymamak Lazım”

Son Güncelleme 10:50
18 Kasım 2016
“Doların Yükselişinden Endişe Duymamak Lazım”

ABD Merkez Bankası FED’in faiz artışına yönelik sinyaller vermesi üzerine dolar uluslararası piyasada hızla yükselişe geçti. Dolar/TL paritesi ise 3.40’ları görerek tarihi zirveyi yeniden tazeledi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in parlamentoda yaptığı konuşmasında faiz arttırımının sinyalini vermesi üzerine dolar yeniden yükselişe geçti. Dün 3.38 liraya kadar çıkan Dolar/TL paritesi, bugün 3.40’lara kadar çıkarak rekor tazeledi.

NİHAT ZEYBEKÇİ: DOLARA DOKUNMAMAK LAZIM

Nihat Zeybekçi Ekonomi Bakanı

İhracar Zirvesi’nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, dolarda yaşanan yükselişi değerlendirdi. “Kurla ilgili endişe etmeye gerek yoktur” diyen Nihat Zeybekci şunları söyledi:

“Kur artışının ekonomiye etkisi sıfır değildir. Bunu bilmeyecek kadar da herhalde gözümüz kapalı değil. Enflasyonla ilgili kısa dönemde olsa bir etkisi var mıdır ? Vardır. Kur artışı sebebiyle maalesef bütün girdileri TL olmak zorunda olan kuruluşlarımızın, yanlış bir kararla borçlarını ve mükellefiyetlerinin tamamını dövize bağladıklarında uğradıkları zararı da biliyorum. Ama bu kısa vadeli zararlardır. Zaman içerisinde telafi edilir. Ama spekülatif amaçlı birilerinin bu oyunlarına girersek, Türkiye olarak önemli zararlar görürüz. O zarara Türkiye’de müsaade etmeyeceğiz.”

“VÜCUT SAPASAĞLAM, TOPARLANACAKTIR”

“‘Piyasalarda bir sıkışıklık var’ Doğrudur. Yaşadığımız şey az buz şey değilki. Türkiye’de gerçekleşen şey, engellenen şey az buz değilki. Bir tedirginlik yaratması, bu tedirginliğin devam etmesi, o hastalığın bir süre daha insanda biraz halsizlik, biraz iştahsızlık, biraz uykusuzluk yapması normaldir. Ama Elhamdülillah vücut sapa sağlamdır. Toparlanacaktır.”

Son Güncelleme 10:50 18/11/2016

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN