“Doların Yükselişi Türkiye’ye Özgü Değil”

Son Güncelleme 17:34
22 Kasım 2016
“Doların Yükselişi Türkiye’ye Özgü Değil”

Dolardaki yükselişi değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Dolardaki yükseliş sadece Türkiye’ye özgü değil” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Gaziantep’teki konuşmasında dolar kurunu değerlendirdi. Doların küresel olarak yükselişte olduğunu belirten Şimşek, “Günlük kur hareketleri sadece Türkiye’ye özgü değil, dolar küresel olarak yükselişte” dedi.

İKİ BASİT SEBEBİ VAR

Bakan Şimşek’in Gaziantep’deki konuşması şu şekilde:

“ABD dolar endeksi, doların reel değerini diğer para birimlerine reel değerini gösteriyor. Dolar yükselişte. Özetle Türkiye’deki günübirlik kur hareketleri sadece Türkiye kaynaklı değil, sadece Türkiye’ye özgü değil. Şu anda küresel olarak dolar yükselişte. Niye? İki basit sebebi var. Amerikan seçimlerinden sonra yeni başkan diyor ki ‘ben artık dışarıdaki benim şirketlerimin tuttuğu paraya izin vermeyeceğim. Amerika’ya getirsinler’. Önümüzdeki dönemde bu şöyle yorumlanıyor. Acaba 1 trilyon dolar civarında Amerikan şirketlerinin dışarıda tuttuğu düşük vergiler nedeniyle dışarıda tuttuğu kar aktarımı olacak mı?

İkinci konu diyor ki ‘Ortadoğuda trilyonlarca dolar harcadık. Başkalarının güvenliği için. Biz niye harcayalım. O parayı getirirler mi? Artık Amerika’da yatırım yapalım. Amerika’da yatırımların artması demek maliye politikasının büyümesi demek. Bütçe açığının büyütülmesi demek. Bu da ne yapar, maliye politikası bu kadar genişlerken para politikası üzerinde baskı yaratır. Enflasyon yaratır. Çünkü Amerika’da şu anda işsizlik oranı yüzde 5’in altında. Yüzde 5’in altındaki istihdam tam istihdam diye tanımlanır yani daha fazla istihdam artışı olacaksa bu yüksek ücretlerle olur ancak enflasyonla olur. Enflasyonun artması demek faizin artması demek. Faiz artışı doların değerlenmesi demek. Dışarıda başka para birimleri cinsinden tutulan karlar Amerika’ya giderse dolara dönecek. Dolara talep artacak. Faiz artışı demek doların daha cazip hale gelmesi demek, ondan dolayı dolarda güçlü bir çıkış var.”

Son dönemde yükselişte olan dolar geçen cuma 3,40’ı aşarak rekor kırmıştı.

TÜRKİYE’Yİ ANLAMAK ZORDUR

Şimşek: “Dünya ekonomisinde hakikaten şu anda küreselleşmeyle ilgili soru işaretleri var. Muhtemelen küreselleşme çok uzun bir süredir dünyayı küçültmüştür. Dünya ekonomisinde olup bitenleri anlamadan Türkiye’yi anlamak zordur” diye konuştu.

Son Güncelleme 17:34 22/11/2016

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN