Dolar Yüzde 6 Yükselip Piyasalar Düşerken Borsa Hala Aynı Seviyede

Son Güncelleme 11:59
21 Kasım 2016
Dolar Yüzde 6 Yükselip Piyasalar Düşerken Borsa Hala Aynı Seviyede

Dolar uluslararası piyasada hızla yükselirken, TL’ye karşı 7-18 Kasım tarihleri arasında yüzde 6.5 değer kazandı. Faizlerin artmasına, TL’nin değer kaybetmesine karşılık Borsa İstanbul’un kaybı yok gibi.

Hem küresel hem de yurtiçi risklerin artışından dolayı Türk Lirası, en çok değer kaybeden paralar arasında yer alıyor.

DOLAR 10 GÜNDE YÜZDE 6.5 YÜKSELDİ

ABD’nin yeni başkanı olarak Donald Trump’ın seçilmesinden sonra hızla yükselişe geçen dolar, 7-18 Kasım tarihleri arasında Türk Lirası’na karşı yüzde 6.5 yükseldi. Bu artışla Meksika, Güney Afrika ve Polonya’dan sonra en çok değer kaybeden paralar arasında oldu.

GELİŞMEKTE OLAN PİYASALAR DEĞER YİTİRİRKEN BORSA İSTANBUL HALA AYNI SEVİYEDE

borsa-istanbul

Faizlerin yükselmesi, küresel ve içerideki risklerin artmasıyla değer kaybeden Türk Lirası’na karşılık, Borsa İstanbul‘da kayıplar yok gibi. Gelişmekte olan piyasalar yüzde 5.6 değer yitirirken,  Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi öncesinde 75 bin puanda seyreden Borsa İstanbul endeksi, son olarak yine aynı seviyelerde.

Döviz piyasasındaki kötüleşmeye, faizde yükselişe, ekonominin gidişine, küresel sermaye hareketlerinin tersine dönmesine karşı BİST oldukça dirençli.

BUNUN EN TEMEL NEDENİ BES’E GEÇİLMESİ

Borsanın hem diğer finansal araçlara hem de gelişen piyasalara göre daha dirençli olmasının temel nedeni ise otomatik BES’e geçilmesi. İşe yeni girenlerle 45 yaşın altında tüm çalışanlar yeni yıldan itibaren otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek. Sonrasında ayrılma hakkı var. Ancak bir kere katıldıktan ve bu yılki BES fonlarının performansının iyi olduğunu gördükten ayrılmaların sınırlı kalacağı hesap ediliyor. Bu yılın 10 aylık döneminde BES fonlarının ortalama getirisi yüzde 9.8. Altın ve dolardan sonra üçüncü en iyi getiri sağlayan finansal araç.

Halen BES’ten ayrılma oranı yüzde 30 gibi, yüzde 70 kalıcı oluyor. Bu oranın da yeni katılımcılarda korunacağı tahmin ediliyor. Otomatik katılımla BES’e yeni 6.4 milyon kişi daha katılacak. Mevcut katılımcı sayısı zaten 6.5 milyon. Toplam fon tutarı 59 milyar lira, yatırıma yönlendirilen tutar da 42.4 milyar. Bu fonların yüzde 15’i hisse senedinden oluşuyor. İşte yeni katılımcılarla nihayetinde belli bir süre sonra böyle bir tutara ulaşılacağı hesap ediliyor.

Tabii ki, yeni 6.5 milyon katılımcının fon tutarının 42 milyara ulaşması yılları alacak. Ama ilk yıldan da milyar lirayı aşan tutarda hisse senetlerine yeni yatırımcı getirebilir. Bütün olumsuzluklara karşılık borsanın dirençli olmasının en önemli nedeni bu.

Kaynak HT

Son Güncelleme 11:59 21/11/2016

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN