Dolar Yükselişine Devam Ediyor!

Son Güncelleme 18:35
16 Kasım 2016
Dolar Yükselişine Devam Ediyor!

Güne 3.28 liradan başlayan Amerikan Doları, FED’in faiz artışı beklentisi ve iç gelişmelere bağlı olarak tarihi rekorunu yenileyerek 3.32 seviyesini gördü.

ABD Merkez Bankası FED’in faiz arttıracağı yönündeki beklentiler ve dolardaki global güçlenme ile beraber Dolar/TL paritesi tarihi rekoru yeniden tazeledi.

Trump’ın seçimleri kazanmasının ardından geçen hafta illikit işlemlerde ilk tepki olarak yeni zirve olan 3.30’u test eden ve Dün saat 17.27’de 3.2893/3.2904 seviyesinde olan dolar/TL bugün yeni zirvesi olan 3.3265’e kadar yükseldikten sonra saat 17.20’de 3.3255/3.3268 seviyesinde işlem görüyor.

ABD’de başkanlık seçimleri sonrası başlayan satış eğiliminin devam etmesi tahvil faizlerinde yükselişe ve dolar iştahının artmasına neden olurken, dolar endeksi 100.53’e yükselerek 14 yılın zirvesini gördü.

ABD’de yeni yönetimin enflasyonu artırıcı politikalar izleyeceği ve Aralık ayının ardından Fed’in daha fazla faiz artırımı yapmak durumunda kalacağı beklentisi ile dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanıyor.

FED’İN FAİZ ARTIŞINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Doların küresel piyasalarda gücünü koruduğunu hatta daha da güçleneceği beklentisi olduğunu söyleyen bankacılar, Aralık ayında ABD’de faiz artışına kesin gözüyle bakıldığını ancak gelecek yıl faiz artırımlarının öngörülenden fazla olma ihtimalinin artık gündemde olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan yurtiçinde başkanlık, anayasa değişiklikleri, referandum gibi unsurlar ile jeopolitik risklerin TL’deki kırılganlığın artmasına neden olmasıyla önümüzdeki dönemde piyasada baskı yaratmaya devam edebileceği belirtiliyor.

“DOLAR YÜKSELİŞİNE DEVAM EDECEK”

dolar-turk-lirasi

Ekinci Economics Consulting kurucusu Şevin Ekinci, “Özellikle dün Fed üyelerinden gelen Aralık’ta faiz artırımı olabilir yönünde konuşmalar dolar fiyatını iyice güçlendirdi. Önümüzdeki dönemde bu beklentinin artmasıyla $/TL de yılsonuna doğru artık 3.40 seviyesini bekliyorum. Kur özellikle ABD seçimlerindeki belirsizliğin ortadan kalkması sonucu 3.25 in üzerine yerleşmiş görünüyor. Önümüzdeki dönem gelişmekte olan ülkeler için çok zorlayıcı bir dönem. Burada faiz tarafında TCMB ye çok görev düşüyor oradaki kararlar ancak TL’yi etkileyecek” dedi.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI: KURUN DENGELENECEĞİNE İNANIYORUZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Fed’in faiz artıracağı beklentisinin kurun artışında etkili olduğunu belirtirken, “Kurun belli noktada dengeleneceğine inanıyoruz” dedi.

Tüfenkci “Kurdaki yükselme birazda yurtdışı piyasalara özellikle ABD’de seçimden sonra gelişen piyasalardaki algı ve Fed’in faiz artışında harekete geçeceği endişesinden kaynaklanıyor. Çok büyük paniğe kapılmamak lazım, piyasa şartları içerisinde dengeleneceğine inanıyoruz ama tamamen de boş bırakmak doğru değil. Bunun ihracata pozitif etkisi de olabilir ama maliyetler açısından da negatif etkisi var” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Son Güncelleme 18:35 16/11/2016

Anahtar Kelime: , , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN