Yüksek Kurlar Fiyatları Nasıl Etkileyecek?

Son Güncelleme 10:20
19 Kasım 2016
Yüksek Kurlar Fiyatları Nasıl Etkileyecek?

Dolar kuru her geçen gün yükselerek yeni rekorlara imza atar hale geldi. Hızlı yükseliş devam ederken akıllardaki soru ise doların fiyatları nasıl etkileyeceği…

ABD Başkanlık seçimlerinden sonra en çok değer kaybeden 4. para birimi olan Türk Lirası’nın değeri düştükçe, paranın satın alma gücü de bir o kadar azalmakta.

ABD Başkanlık seçimleri ile birlikte hızla yükselişe geçen dolar, ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımına gideceği yönündeki işaretler sonrası uluslararası piyasada değer kazandı ve iç piyasada her gün yeni rekor kırar hale geldi. Öte yandan içeride devam eden gerek siyasi gerek uluslararası tehditler TL’nin de değerine olumsuz etkilemeye devam ediyor.

KURLARIN YÜKSELİŞİ BİZLERİ NASIL ETKİLEYECEK?

Uluslararası piyasada en çok rağbet gören para birimleri olan Dolar ve Euro, her geçen gün Türk Lirası karşısında değer kazanıyor. TL’nin kurlar karşısındaki değeri düştükçe paranın da satın alma gücü azalıyor.

Peki Dolar’daki ve Euro’daki artış bizleri nasıl etkileyecek?

Teknoloji üreticisinin ve perakende mağazasının düşünceleri, kurlardaki artışla beraber fiyatlardaki ilk zamların yüz 10 seviyesinde olacağı.

Yüksek döviz yeni yılda da devam ederse ürünlerin fiyatları daha da zamlanacak ve buna teknoloji şirketlerinin işletme giderleri de dahil olunca zamların yüzde 15-20 seviyesine kadar çıkacağı düşünülüyor.

Buna örnek vermek gerekirse, Amerika’da iPhone 7 Plus’ı 869 dolara satın alabiliyorsunuz. Eğer dolar 3 TL civarında olsaydı 869 dolar olan iPhone 7 Plus’ı 2607 TL’ye satın alabiliyorduk. Dolar kurunu 3.4 TL seviyesinden hesapladığımızda ise fiyat 2954 TL civarına yükseliyor.

iPhone 7 Plus’ın 128 GB’lik versiyonu Türkiye’de 4199 TL’den satışa sunuldu. Bu ürünün kurlardaki artışla beraber yüzde 10 zamlı satıldığını düşünürsek, yeni fiyatı 4620 TL’ye kadar çıkıyor.

TEKNOLOJİK HER ÜRÜNE ZAM!

teknolojik-urunler-aksesuarlar

Teknolojik her ürün yerli malı olsa bile, cihazların işlemci, ram gibi pek çok içeriği yurt dışından temin ediliyor. Bu içerikler yurt dışından döviz ile satın alındığı için dolayısıyla Türkiye’de satın alacağımız dizüstü bilgisayar, telefon, aksesuar ve diğer teknolojik ürünler de yüzde 10’luk zamdan nasibini alacak.

Son Güncelleme 10:20 19/11/2016

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN