Bursa Büyürse Türkiye Büyür Mü?

13 Temmuz 2016
Bursa Büyürse Türkiye Büyür Mü?

Ama Bursa Durmuyor, Aynı Türkiye Gibi!

Bursa’mız kimi sektörlerde ünü dünyaya yayılmasa da, sanayiye ve ülke ekonomisine kattıklarıyla her daim bir miktar haksızlığa maruz kalsa da, lokomotif olmayı, bıkmak usanmak bilmeyen girişimcilerle sanayi hamlesine ve büyümeye devam ediyor. Nes Tanırım Grubu Ajans Başkanı Çelik, bir dergide yaptığı konuşmada şöyle bahsediyor:

Hep hayalini kurduğumuz marka kent Bursa ile birlikte, altyapısını oluşturmaya çalıştığımız ama çok zaman alacağını da bildiğimiz turizm hamlesi sırada bekliyor. Malum siyasi koşullar, çevre ülkelerde hiç dinmeyen ve hatta bizi içine çekmeye ramak kalan hararet, turizm hamlesinin hızını maksimum şekilde kesiyor.

Bursa Büyürse Türkiye Büyür Mü?

Hatta bu yıl 125’inci yılını kutlayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın sloganı gibi: “Bursa büyürse Türkiye büyür.”

Evet, Bursa gibi ülke ekonomisine katma değer yaratan ürünler katan, dünyaya yayılan markalar ürünler katan, dünyaya yayılan markalar oluşturan, Türkiye’nin sanayi bayrağını hep en yukarıda tutmaya çalışarak kendine yakışanı yapan şehirler, üstlendikleri ya da olmak zorunda oldukları rol modellerin kimliklerine de bürünüyor. Öyle ki zamanla birlikte bu kimlikle şehir alt benliklerinin ötesine geçip, şehir kuşatıyor.

Ancak Bursa, bu konuda sınavlarınnı hep başarıyla veriyor. İyi hazırlanmamış ilk uygulamaların kurbanı olsa da, çözümü bulunmamış sorunların muhatabı da olsa, kapısını kapatıp gitmesi zor olan ama binlerce kişiye ekmek veren ve zarara dönüşen yatırımların sahibi de olsalar, şehir hep örnek olan kişi ve kurumlarla dolu.

Ne ekonomik krizler, ne siyasi değişimler, ne de uluslararası çözümsüzlükler, şehrin ticari ve sınai duruşunu, yüklendiği görevleri ve de üstlendiği sorumlulukları sırtından atmasına sebep olmuyor.

Biz sahip olduğumuz şehrin değer yargılarını, gelenek ve göreneklerini, doğal yapısını, vazgeçilmez kaynaklarını ve hiçbir yerde olmayan eşsiz güzelliklerini de dünyayla buluşturmaya devam ediyoruz.

Tüm bunlarda başlıca sorun olan ulaşım hamlesinde atılan ve atılmaya devam edilen adımlarla koşmaya başlamak işten değil.

Emeği Bilinir, Değeri Anlaşılır, Hak Ettiği Saygı Gösterilirse…

Fakat Bursa büyürse Türkiye büyür mü sorusunun cevabında bambaşka sorular gizli. Ve bir o kadar da cevap. Ama bir gerçek var ki, Evet, Bursa büyürse Türkiye büyür. Ancak, emeği bilinir, değeri anlaşılır ve hak ettiği saygı gösterilirse…

bursa sanayi

CETİNHABER

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN