Bankada 250 Bin Dolar Bile Unutuldu

AA
26 Temmuz 2016
Bankada 250 Bin Dolar Bile Unutuldu

Bankaların çağrısı karşılık bulmadı, 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplardaki yaklaşık 93 milyon lira TMSF’ye devredildi.

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili bankalar ilgili hesapların sahiplerine çagrıda bulunmuştu. Fakat çağrılar yanıtsız kaldı buna rağmen yaklaşık 93 milyon  lira unutuldu.

On Yıl İşlem Yapılmazsa Zaman Aşımı Oluyor

Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre, bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi veya herhangi bir yazılı talimatının tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar, herhangi bir işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğruyor.

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar Yayımlandı

Bankalar bankacılık kanunun 62.maddesi gereğince 10 yıldır işlem görmeyen hesapların duyurusunu şubat ayında yaptı. Zaman aşımına uğrayacak olan hesapların sahipleri kimlik belgeleri ile başvurmaları gerektiğini belirtti.

601 Bin 158 Hesaptaki Paralar Unutuldu

Bankanın yapmış olduğu duyurular ve çağrılar karşılık bulmadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kaynaklarından edinilen bilgilere göre, sadece bazı hesap sahipleri zaman aşımına uğrayacak hesapları için bankalara başvuruda bulundu.Yüz binlerce kişinin  unuttuğu 601 bin 158 hesapta, 93 milyon lira bankalarda unutuldu. Zaman aşımına uğrayan yaklaşık 93 milyon lira TMSF’ye devredildi.

Geçen Yıl 627 Bin 885 Hesap Bulunuyordu

Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle on yıl işlem görmemiş olan hesaplar  bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirimi yapılan 627 bin 885 hesap bulunuyordu. Bunların 436 bin 792’sini mevduat, 3 bin 82’sini katılım fonu hesapları, 188 bin 11’ini de alacaklar oluşturuyordu.

120 Milyon Lira Unutulmuştu

Toplam 627 bin 885 hesapta Türk lirası karşılığı yaklaşık 120 milyon lira unutulmuştu.
Bankaların yaptıgı duyuru sonucu 26 bin 727 kişi bankalara ilgili hesaplar için başvuruda bulundu.

27 Milyon Geri Alındı

Başvuruda bulunan hesap sahipleri  27 milyon lirasını geri aldı. Ancak 601 bin 158 hesapta unutulan 93 milyon lira TMSF’ye devredildi.

Devlet Kurumları Bile Unuttu

Hesapların çoğunlugu gerçek şahıslara ait iken şirket, vakıf, dernek, siyasi parti ve devlet kurumlarına ait hesaplar bile mevcut.

TMSF’ye devredilen zaman aşımına uğramış hesapların yaklaşık 93 milyon liranın içinde en fazla unutulan 250 bin dolarlık bir hesap olduğu kayda geçti.

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN