Türkiye’ye 740 milyon Avro Hazırda

AA
1 Temmuz 2016
Türkiye’ye 740 milyon Avro Hazırda

Avrupa Birliği Komisyonu, Suriyeli sığınmacıları desteklemek için Türkiye’ye taahhüt ettiği fonun 2 milyar avroluk kısmını temmuz sonuna kadar serbest bırakmayı hedefleyen teklifi komisyona sundu.

İdari komite toplantısında, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için ilave 1,4 milyar avronun sağlanması için teklifte bulundu. Bu meblağ ile Türkiye’deki sığınmacılar için kurulan fona aktarılan miktarın temmuz sonuna kadar 2 mlyar avroya ulaşmasına hedeflendiği açıklandı.

740 milyon avro hazırda

AB Komisyonunun teklifiyle idari komitenin temmuz sonuna kadar Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik projelere 2 milyar avroluk destek sağlama imkanı olacak.Bu kaynakla Türkiye’deki sığınmacılara yönelik projeler komitede değerlendikten ve onaylandıktan sonra maddi destek alabilecek. Halihazırda bu fona 740 milyon aktarılmış durumda. Bunun 150 milyon avroluk kısmı çeşitli projeler için onay almış durumda ve onay almış projelere 105 milyon avro ödeme yapıldı.

2017 sonuna kadar 3 milyar avro

AB, 29 Kasım 2015 de düzenlenen Türkiye-AB Zirve’sinde Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etti.18 Marttaki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar avroluk ek fonun sağlanması kararlaştırıldı.

AB Komisyonu’nun 1.4 milyar euroyu daha tahsis etmek üzere olduğunu ifade eden Schinas, böylece ay sonuna kadar toplam miktarın 2 milyar euroyu geçeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Alman ARD kanalına yaptığı açıklamada, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar eurodan sembolik bir rakamın gönderildiğini söylemişti.

Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euroluk yardıma 29 Kasım’da yapılan Türkiye-AB Zirvesi’nde karar verilmiş, 18 Mart’ta yapılan diğer bir zirvede de bu fonun kullanılmasının hızlandırılması ve 3 milyar euroluk ek fon kararı alınmıştı.

ab

Anahtar Kelime: , , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN