KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

23 Eylül 2016
KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, Kredi ve burs başvuruları ve ödemeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, kredi ve burslar hakkında açıklamalarda bulundu ve öğrencilere müjdeli haberi de verdi.

Her yıl Ocak ayında başlayan kredi ve burs ödemelerinin bu yıl birinci sınıf öğrencileri için Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da ödeme yapılacağını bildirdi.

Sinan Aksu 900 bin öğrencinin kredi ve burslara başvurmalarını beklediklerini de söyledi.

KYK 2016 KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK Kredi ve burs başvurularını Ekim ayının ilk haftasında alacaklarını belirten Aksu, “Bu sene, ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi müracaatlarını alacağız. Müracaatların tamamı e-Devlet üzerinden olacak. 11 devlet kurumundan doğrulattıktan sonra da kasım ayı itibarıyla öğrencilerimize burs ve kredi başvurularının neticelerini ileteceğiz.” dedi.

BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ ERKEN ÖDEME ALACAK

Aksu, önceki yıllarda Ocak aylarında başlayan kredi ve burs ödemelerinin bu yıl birinci sınıflar için Ekim ayında başlayacağını belirtti ve “Önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencileri müracaatlarını yaparlardı fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla alırlardı. Bu yıl, bu tarihi ekim ayından başlatıyoruz. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız.” şeklinde konuştu.

KYK KREDİLERİ GERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

KYK Genel Müdür Sinan Aksu, kredi geri ödemeleri hakkında bilgiler de verdi. Aksu, geri ödemelerde mezun olunduktan 2 yıl içinde herhangi bir geri ödeme talep etmediklerini, 2 yıl sonra işe başlayıp SGK kaydı oluşturulduktan sonra öğrencilerden ödeme yapmasını istediklerini belirtti.

Aksu, “Eğer öğrenci işe yerleşemediyse ödemeyi erteleme imkanına sahip. Aynı yıl bize müracaat edip dilekçesiyle herhangi bir işte çalışmadığını beyan ederse kredisini işe başlayana kadar erteleyebiliyoruz. Bu yıl 400 lira burs ve kredi öğrencilerimize ödeme yaptık. Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz.” dedi.

BURS VERİLİRKEN HANGİ KRİTERLER DİKKATE ALINIYOR?

Burs verilirken annesi ve babasını kaybetmiş öğrencilere, şehitlerin evlilerse çocuklarına değillerse kardeşlerinin tamamına, gazi çocukları gibi kriterler öncelik olarak belirleniyor.

 

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN