‘Kız-Erkek Yan Yana Oturmasın’ Yasağına MEB El Attı

Son Güncelleme: 14:05
31 Ekim 2016
‘Kız-Erkek Yan Yana Oturmasın’ Yasağına MEB El Attı

Mersin’de İleri Ortaokulu Müdürü Hüseyin Aygül, kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturmasını yasaklaması üzerine MEB olaya el attı.

Mersin’in Merkez Akdeniz ilçesi’nde 23 derslikli ve 1090 öğrencinin eğitim gördüğü İleri Ortaokulu’nda, müdür Hasan Aygül, kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturma yasağı getirdi. Olayın duyulması üzerine MEB müdürün koyduğu yasak kaldırdı.

İleri Ortaokulu Müdürü Hüseyin Aygül, cuma saat 11:00’de toplantı salonunda 62 öğretmen ile kurul toplantısı yaptı. Okulun genel sorunları ve öğretmenlerin çeşitli konulardaki istek ve önerilerini sırladığı yaklaşık 1.5 saat süren toplantı sonunda Müdür Aygül iddiaya göre, “Kız ve erkek öğrenciler kesinlikle yan yana oturtulmayacak. Hangi veli ve öğrenci itiraz ederse, ‘Müdür beyin talimatıdır’ denilecek. Bu karara herkes uymak zorundadır” dedi.

VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

ileri-ortaokulu

Müdürün bu kararı toplantıda şok etkisi yaratırken, bazı veli ve öğretmenler sosyal medya aracılığı ile karara tepki gösterdi.

Okul Aile Birliği Başkanı Zeynep Açıkoğlu uygulamayı ‘çağ dışı’ diye nitelendirerek şunları söyledi:

“Toplantı yapıldığı anda okulda bulunmaktaydım. Toplantı bitiminde çok sayıda öğretmen arkadaşımız konuyu bize iletince büyük şok yaşadım. Öğretmen arkadaşlarımız bu tür bir uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda okulda büyük sıkıntılar doğuracağını, yasakçı zihniyetin eğitime zarar vereceğini ifade ettiler. Müdür beyin bu kararını kabul etmemiz mümkün değil. Bu çağda böylesi yasakçı bir zihniyet kabul edilemez. Böyle bir uygulama karşısında sessiz kalmayacağız. Beklentimiz, müdür beyin bu anlamsız ve eğitim sistemini olumsuz etkileyerek kız ve erkek öğrenciler arasında huzursuzluğa neden olacak bu kararından geri adım atmasıdır.”

OKULA GİDEN MEB YETKİLİLERİ OLAYA EL ATTI. YASAK KALDIRILDI

Konuyla ilgili basında ve sosyal medyada yer alan haberlerden sonra sabah saatlerinde okula giden Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB)yetkilileri müdür ve öğretmenlerle yaptıkları toplantı sonunda söz konusu uygulamanın hayata geçirilemeyeceği yönününde karar verdi. Okuldaki eğitim sisteminin eskiden olduğu şekliyle devam edeceği belirtildi.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN