Karma Eğitimin Kaldırılması Tartışılıyor

18 Ekim 2016
Karma Eğitimin Kaldırılması Tartışılıyor

Eğitimbirsen, zorunlu karma eğitimin kaldırılması için bildiri yayınlarken, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden bir grup ise karma eğitimin kaldırılması için imza topladı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan karma eğitimin kaldırılması tartışması devam ediyor. Konuyla ilgili olarak ‘Eğitimbirsen‘ Sendikası zorunlu karma eğitimin kaldırılması talebinde bulunmak için bildiri yayınladı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden bir grup ise standlar açarak imza kampanyası başlattı.

Eğitimbirsen, Antalya‘da yaptığı Başkanlar Kurulu bildirisini açıkladı. Açıklamada karma eğitimin kaldırılması istendi. Açıklanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Eğitimin vatandaşa sunumuna dair temel tercihleri sınırlayan, demokratik eğitim hakkının önündeki ‘karma eğitim’ dayatmasına son verilmeli; 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nda yer alan, ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ ibaresi değiştirilerek, yalnızca kızların, yalnızca erkeklerin ve kızlarla erkeklerin birlikte öğrenim gördüğü/göreceği eğitim kurumları bir seçenek olarak öğrencilere ve ebeveynlere sunulmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığının , Eğitimbirsen’in karma eğitim dayatmasının kaldırılması konusunda almış olduğu kararı masaya yatırması ve velilerden gelen talepleri dikkate alması gerekir.

Ülkemizde karma eğitim dayatmasının son bulması ve isteyen velilerin dayatmaya maruz kalmadan çocuklarını Kız ve Erkek Okullarına göndermesinin önü açılmalıdır.”

karma-egitim

O HALDE KARMA EĞİTİME SON KAMPANYASI

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri ve bazı öğrenci kulüpleri “O Halde Karma Eğitime Son” adı altında kampanya başlattı. Kampanyaya imza toplamak için bayan ve erkek öğrenciler ayrı standlar kurdu.

Öğrencilerin başlattığı kampanyaya yapılan çağrıda, “Bu sene fakültemiz öğrencileri karma eğitim problemini ciddi bir şekilde gündemine almıştır. Bizler kadim bir medeniyetin evlatları olarak tarihimizden aldığımız feyz ile yola çıkarak bu durumun nihayete erdirilmesini talep etmekteyiz. İÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri olarak karma eğitim uygulamasına son verilip sınıfların, bayan ve erkek sınıfları olarak ayrılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesini istiyor ve fakültemiz kulüpleri olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

istanbul-universitesi

TARTIŞMA SOSYAL MEDYADA BÜYÜDÜ

Karma eğitimin kaldırılmasının istenmesi üzerine sosyal medyada kullanıcıların bazıları destek verirken, bazıları ise bu talebe karşı çıktı. İşte sosyal medyada atılan tweetlerden bazıları:

  • Bu ülke müslümandır, islama göre yaşamak zorundadır ..
  • #KarmaEğitimİstemiyoruz diyenler onlar kardeş,arkadaş,dost ama sizin zihniyetiniz ve kalbiniz kötü olduğu için anlamanız mümkün değil…..
  • #KarmaEğitimİstemiyoruz Eğitim bir inanç doğrultusunda düzenlenemez.Tam aksine, eğitim ancak bilim ve sosyal adalet ışığında düzenlenebilir.
  • #KarmaEğitimİstemiyoruz kesinlikle destekliyorum.
  • #KarmaEğitimİstemiyoruz demek doğal bir haktır.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

2 Yorum - "Karma Eğitimin Kaldırılması Tartışılıyor"

avatar
Eda
Ziyaretçi

allahım ya ülkede bu kadar sorun varken gündemi bu tartışma ile meşgul ediyorlar

doğru
Ziyaretçi

evet

wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN