Batılı Gibi “Yaşayıp” Ortadoğulu Gibi “Üretmek”

7 Temmuz 2016
Batılı Gibi “Yaşayıp” Ortadoğulu Gibi “Üretmek”

Yeryüzündeki rekabete öne geçmeyi sağlayacak tek şey: Bilgi.

Kim daha faydalı bir bilgiyi üretim sürecinde hızlıca değerlendirirse, o rekabette öne geçiyor.

İnsanoğlunun geçim kaynağını önceleri “toprak” oluşturuyordu. Feodal dönemdeki tek üretim kaynağı topraktı. Toprağın doğurganlığı herkesi içinde barındırıp, besliyordu.

Sanayi Devrimi Başlamıştı

Zamanla feodal dönem geride kaldı. Ticaret burjuvaları, ardından da sanayi burjuvazisinin ilk kıpırtıları ortaya çıktı. Fabrikalar, kentler ve işçiler doğdu. Toprağın yanında artık “kol gücü” de vardı. Zamanla da kol gücü öne çıkacak, köylülük  geride kalacaktı. Sanayi devrimi başlamıştı.

Yaşadığımız çağda, “sanayi devrimi” de bitiyor. Artık işçiler eskisi kadar rağbette değil. Kol gücüne ihtiyaç azalıyor. Çalışma saatleri gittikçe azalıyor. Yeni bir dönem başladı. ‘Toprak’ gibi, kol gücünü de arkada bırakan yeni bir güç var: bilgi..

Yeryüzünde rekabette öne geçmeyi sağlayacak tek şey: Bilgi. Kim daha faydalı bir bilgiyi üretim sürecinde hızlıca değerlendirirse, o rekabette öne çıkıyor. O bilgi sayesinde, insan emeğine ihtiyaç azalırken, üretim artıyor. Kalite yükseliyor, maliyet düşüyor. Toplumlar daha az çalışarak, daha fazla gelir sağlar hale geliyor. Refah artıyor. Yaşam kalitesi yükseliyor.

Biyoteknolojinin Zaferi

batili-gibi-uretmek

Yeryüzündeki bilgileri derleyip toplamayı kolaylaştıran, insan beyninin uzantısı gibi çalışıp, insanoğluna faydalar sağlayan bilgisayar.. Bugün bilgisayar da aşılıyor. Çünkü bilgisayar sadece “mevcut” bilgileri derleyip toplama ve değerlendirme de büyük bir işlev görmekte..

Halbuki biyoteknoloji, bir adım daha attı. Yaşamayı değiştirmeye doğadaki terkibi kendi keyfine göre ayarlamaya başladı. Tarımda ve zoolojide genlerle oynayarak yeni türler yaratmak hayali gerçekleşti. Böcek kovan tohumlar biyoteknolojinin zaferi.. Süper domates biyoteknolojinin zaferi.. Kocaman fare biyoteknolojinin zaferi..

İnsanoğlu, artık doğayı gönlünce şekillendiriyor. Tabiatın genleriyle oynaşıyor.

Yeryüzü zamanla sanayileşme koyuldu… Türkiye tarım ülkesiydi… Yeryüzü sanayi devrimi tamamlayıp, yeni bir evreye hamle etti. Türkiye hala ağırlıklı bir tarım ülkesi. Yeryüzü ile Türkiye arasındaki bu “farklılık” zaman zaman inanılmaz boyutlara varınca, bazı yüzeysel ve zoraki ayarlamalar gündeme geliyor.

Köylülük Baki Oluyor

Türkiye, fabrikalaşamadığı halde giyim kuşam biçimini değiştiren; sermaye birikimini sağlayamadığı halde caminin gücünü azaltmaya çalışan ve Osmanlı kültürünü özümsemeden yeni bir kültürün alfabesine geçen bir ülke oluyor..

Ama köylülük baki oluyor.. Feodal dönemde sanayiye geçen, ardından da diğer devrimleri gerçekleştiren toplumlarla aramızda önemli farklar beliriyor. Onlar devrimlerini toplumsal süreç içinde ve doğal olarak yapıyor. Biz ise, köylülüğümüz saklayacak makyajlarla yetiniyoruz. Batılı gibi “yaşayıp” Ortadoğulu gibi “üreten” garip bir yapı..

Bilim Ve Teknoloji

Batılı gibi tüketmek yerine Batılı’nın doğa üzerindeki egemenliğini sağlayan bilim ve teknoloji üretme kapatisine özenmemiz bizi selamete çıkarabilir. Hep köylü kaldıktan sonra, Batılı gibi şapka giymek pek bir işe yaramıyor. İstiyorsak sabah pastırma yiyelim; ama biyoteknolojinin dünyasında yerimiz olsun. Bizi üslubumuz değil, doğa karşısındaki aczimiz utandırmalı..

‘Köylü’ler Ne Zaman Manşet Olur- MEHMET ALTAN

 

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN