2016 DGS Sınavı Ertelendi mi?

23 Temmuz 2016
2016 DGS Sınavı Ertelendi mi?

2016 DGS sınavı 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ertelendi. Peki 2016 Dgs sınavı ne zaman yapılacak? Kimler Dgs sınavına Girebilir? Dgs puan hesaplaması nasıl yapılır?

31 Temmuzda yapılması planlanan 2016 Dikey Geçiş Sınavı DGS , 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ileri bir tarihe ertelendi. Sınava az bir süre kala öğrenciler sınav tarihini merak ediyor. İşte Dgs sınavı ile ilgili detaylar…

2016 Dgs Sınav Tarihi Ne Zaman?

31 Temmuz’da yapılması planlanan Dgs sınavı ileri bir tarihe ertelenmişti. Ösym resmi sayfasından yaptığı duyuruda 2016 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Ağustos 2016 Pazar günü saat 09:30’da yapılacağını açıkladı. Sınav sonuçlarının ne zaman yayınlanacağı ise henüz belli değil.

DGS’ye Kimler Girebilir?

Meslek yüksek okullarından ve önlisans programlarından mezun olan öğrenciler, eğitimlerini dört yıllık programlara tamamlamak için girebilir. Bu sınava iki yıllık açıköğretim mezunları da dahildir. Bunun için ilk önce DGS sınavına başvuru yapılmak zorundadır.

DGS Puan Hesaplaması

Adayların Dgs puanları hesaplanırken, sınavdan aldıkları sayısal ve sözel puanlarının yanında ön lisans başarı puanları da dikkate alınarak hesaplanır.

Önlisans başarı ortalaması ve Dgs sınavından alınan puanlardan elde edilen katsayılar 2016-DGS Kılavuzunda yer alan Tablo-A’da belirtilmiştir. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

CETİNHABER

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN