Nato: Türkiye Güçlü Desteğimizi Hak Ediyor

7 Temmuz 2016
Nato: Türkiye Güçlü Desteğimizi Hak Ediyor

Nato Genel Sekreteri: Natonun Güçlü Desteğini Hak Eden Ülkelerden Biridir, Türkiye.

NATO Genel Sektereteri Stoltenberg, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki savaşlardan en fazla etkilenen ülke olarak güçlü desteği hak ettiğini ifade etti.

Nato Genel Sekreteri Stoltenberg, Habertürk TV’ye açıklamalarda bulundu. Türkiye‘nin sınır güvenliğini, IŞID tehtidini, Rusya ile ilişkiler gibi önemli konuları ele aldı.

Stoltenberg, Varşova Zirvesi’nin 2 temel konusu olduğunu belirtti. Bunlardan ilki Rusya’ya karşı NATO’nun nasıl adapte olması gerektiği ve Avrupa’da NATO’nun savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesi. İkincisi ise NATO’nun Suriye, Irak, Afrika’daki kargaşa ya karşı nasıl cevap geliştirilmesi gerektiğiyle ilgili olduğunu söyledi. Türkiye’nin ise bu başlıklar için önemli bir müttefik olduğunu söyledi.

Türkiye – Rusya İlişkilerinin Düzelmesine Sıcak Bakıyoruz

Stoltenberg’e yöneltilen sorulardan ilki, Nato için Ukrayna ve Baltık’ta yaşanan olaylar yüzünden Rusya mı yoksa DAEŞ’le mücadele mi önemli oldu. Yanıt olarak, ikisinin çok ayrı tehditler olduğunu belirtti.

DAEŞ’in bir terör örgütü olduğunu ve bir çok Nato üyesine saldırıdan sorumlu olduklarını söyleyen Genel Sekreter Stoltenberg, bunun kökündeki nedenlerin ele alınması gerektiğini belirtti.

Rusya için ise birlikte yapıcı güçlü ilişkiler kurmak istediklerini söyledi. Ayrıca “Rusya önemli bir askeri güç” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesine sıcak baktıklarını da belirtti.

Türkiye’ye Askeri Desteğimizi Arttırdık

NATO Genel Sekreteri, Türkiye‘ye verdikleri destekleri arttırdıklarını ifade etti. İspanyol ve İtalya savunmasıyla, bataryalarla, AWACS uçaklarının ve deniz gücü varlığının da artık daha fazla olduğunu söyledi. Diğer yandan DAEŞ’le mücadelede Iraklı yetkililere eğitim verdiklerini, Ürdün ve Tunus’la da yeni çalışmalara başladıklarını belirtti.

Türkiye Güçlü Desteğimizi Gerçekten Hak Ediyor

Nato Genel Sekreteri Stoltenberg, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlere ve ailelere başlığı diledi. Ayrıca Türkiye’nin bu tarz olaylardan ve Irak, Suriye, Afrika’daki karmaşadan en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirterek, NATO’nun desteğini fazlasıyla hak ettiğini söyledi.

Türkiye, NATO için yıllardan beri güçlü bir müttefiki olduğunu ve bunun böyle devam etmesini beklediklerini belirtti. Türkiye’nin birçok NATO operasyonu ve misyonuna, özellikle de Afganistan’da katkıda bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, buna Akdeniz ve Ege’nin de dahil olduğunun altını çizdi.

nato genel sekreteri stoltenberg 2

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam




SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN