Kanlı Zaferini İlan Eden Esad, Sivilleri Evlerinde Katletti!

13 Aralık 2016
Kanlı Zaferini İlan Eden Esad, Sivilleri Evlerinde Katletti!

BM, Halep’in doğusuna geçen Esad askerlerinin evlere girerek sivilleri katlettiğini, dün 11’i kadın 13’ü çocuk en az 82 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

15:05 13 Aralık 2016

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Halep’in doğusuna geçen Beşşar Esadrejimine bağlı güçlerin evlere girerek sivilleri öldürdüğünü, dün 11’i kadın 13’ü çocuk en az 82 sivilin hayatını kaybettiğine dair bilgiler aldıklarını duyurdu.

HALEP’TE HALA BİNLERCE İNSAN VAR

Sözcü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi’nde yaptığı açıklamada, Halep’in doğusunda hala binlerce sivilin olduğunu vurgulayarak dün rejim güçlerinin ve destekçilerinin bölgeyi ağır bombardımana tuttuğuna dikkat çekti.

ESAD ASKERLERİ EVLERE GİRİP KADIN ÇOCUK DEMEDEN KATLEDİYORLAR

Hükümet yanlıların birçok sivili tutukladığına ilişkin haberler aldıklarını aktaran Colville, “Ayrıca, Esad rejimine bağlı güçlerin sivillerin evlerine girdiklerine ve kadınlarla çocukları da öldürdüklerine dair bilgiler edindik. Bize gelen bilgiye göre, Esed rejimine bağlı güçler 11’i kadın 13’ü çocuk en az 82’i kişiyi öldürdü.” dedi.

“KAYIP SİVİLLERİN AKIBETİ BİLİNMİYOR”

Colville, Esed’e bağlı güçlerin sivilleri öldürdüğünü gece öğrendiklerini, bununla beraber katliamın yapıldığı yere dair herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını kaydetti.

AA muhabirinin sorusu üzerine Colville, Halep’in doğusundan rejim kontrolündeki batıya geçen yaşları 30 ila 50 arasında değişen ve kaybolduğu iddia edilen yüzlerce sivil erkeğin akibeti hakkında da henüz net bir bilgiye ulaşamadıklarını ifade etti.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke de Halep’in doğusunda binlerce sivilin bulunduğunu fakat bölgeye doğrudan erişimleri olmadığı için rakam konusunda bir tahmin de bulunamayacağını söyledi.

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN