İngiltere’nin Yeni Başbakan’ı Belli Oldu!

11 Temmuz 2016
İngiltere’nin Yeni Başbakan’ı Belli Oldu!

İngiltere Yeni Başbakanını Seçti!

Andrea Leadsom’un Başbakan olma yolunda yarıştan çekilmesi sonrası, İçişleri Bakanı Theresa May’in İngiltere’nin yeni Başbakan olması kesinleşti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmak istemesi sonrası ülkenin Başbakanı David Cameron istifasını açıklamıştı. İstifanın ardından Başbakanlık için yarışlar kızışmıştı.

İngiltere’de Muhafazakar Parti lideri olan  ve başbakanlık için aday olan Enerji Bakanı Andrea Leadsom, rakibi İçişleri Bakanı Theresa May’in anne olmamasını vurguladıktan sonra büyük tepki çekmişti. Daha sonra başbakan olma yolunda adaylıktan çekilme kararı aldı.

Leadsom’un çekilme kararından sonra Ekim ayında Başbakanlık görevini bırakacağını açıklayan David Cameron’un yerine artık İçişleri Bakanı Theresa May’in geleceği kesin gözüyle bakılıyor.

theresa may 2

 

Muhafazakar parti lideri ve Enerji bakanı olan Leadsom, Theresa May için “Theresa May’e başarılar diliyorum ve kendisine tam desteğimi veriyorum” ifadelerini kullandı.

 

theresa may

THERESA MAY KİMDİR?

Oxford Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu olan Theresa May (59), 1997 yılında Parlamento’ya girdi.
AB referandumu sürecinde, Britanya’nın Birlikte’ten ayrılması yönünde kampanya yürüten May, 2010 yılında bu yana İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturuyordu.
Partideki duruşu, disiplini ve sert mizacı dolayısıyla İngiltere’nin eski başbakanlarından Margaret Thatcher’a benzetilen May, İngiliz basınında “yeni Demir Leydi” olarak anlıyor.

CETİNHABER

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN