İncirlik Üssü Ruslara Açılmayacak

AA
4 Temmuz 2016
İncirlik Üssü Ruslara Açılmayacak

İncirlik Üssünün Ruslara açılacağına dair son dönemde ortaya atılan iddialar yönelik bakandan açıklama geldi.

İncirlik Ruslara Açılmayacak

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu,  “Benim böyle bir ifadem olmadı. DAEŞ’le mücadelede her türlü mücadeleyi yaparız dedim. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımız uçağı düşürmeden önce ‘Endişeniz DAEŞ’se gelin mücadele edelim’ sözünü hatırlattık. İşbirliğini konuştuk incirlik hava üssüne Rus uçakların gelmesiyle ilgili bir ifade kullanmadık” dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme süreci sonrası Rusya’nın Soçi kentinde biraraya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüşmesinin detayları sorulan Çavuşoğlu, görüşmenin ikili ve ekonomik ilişkilerle bölgesel konular bakımından son derece faydalı olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in temmuz ayının sonunda ya da Ağustos ayının başında görüşeceğini belirtmiş ve “Bu görüşmenin hazırlığını da bakan arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Ekonomiyle ilgili adımlar atılacak, kararlar alınacak. Yine enerjiyle ilgili diğer konular da dolayısıyla ilgili bakanlarımızla Rusya’dan ilgili bakanlar bir araya gelecek” demişti

DAEŞ’le mücadele konusunda Türkiye’nin Rusya ile işbirliğine hazır olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu,  “DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle işbirliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ’a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü’müzü açtık. Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım? Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor. O nedenle bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesi bölge için de terörle mücadelemiz için de herhangi bir olumsuz vakanın yaşanamaması bakımından da son derece önemlidir. Bu konuda da Sergey Lavrov’un da söylediği gibi mutabık kaldık.” açıklamasında bulunmuştu.

İNCİRLİK’İ RUSYA’YA AÇARIZ DEMEDİM

Çavuşoğlu, “Benim böyle bir ifadem olmadı. Herkesle işbirliği yapabiliriz dedik. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımızın Putin’e daha önceki dönemlerde de söylediği ‘Endişeniz DAEŞ’se gelin birlikte mücadele edelim’ sözünü hatırlattık. Bundan sonraki süreçte Rusya ile işbirliği yapabileceğimizi söyledik. İncirlik hava üssüyle ilgili bir ifadem olmadı” dedi. Çavuşoğlu, Kremlin’in de yanlış yorum üzerine açıklama yaptığını belirtti.

Kanal A Haber

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN