Himmet Paraları Clinton’a Gitti

The Daily Caller
28 Temmuz 2016
Himmet Paraları Clinton’a  Gitti

ABD’de de başkan adaylarından olay Trump geçtiğimiz günlerde Güleni Türkiye’ye iade edilmesi sinyalini verdi örgüt mensupları Amerika’da lobicilik faaliyetlerine başladı.

Amerikan haber sitesi The Daily Caller, ABD başkan adaylarında olan Trump’ın Fetullah Güleni Türkiye’ye iade etme sinyali vermesi üzerine örgüt mensuplarının Amerika’da lobicilik faaliyetleri yaptığını deşifre etti.

Hillary Clinton’a Finansal Destek

The Daily Caller’in haberine göre Trump’ın bu sözlerinden sonra örüt mensupları demokratların başkan adayı Hillary Clinton’a finansal destek sağlıyor. Eğer Clinton seçimi kazanırsa Türkiye ile Amerika ilişkilerinin zorlu bir sürece gireceğini iddia ediyor. Clinton ve FETÖ arasındaki bu ilişki gülen örgütünün yürütmüş olduğu yeni lobicilik faaliyetlerinden biri değil.

Başkanlık kampanyasında Ulusal Eş Başkan Olarak Bulunmuş

Habere göre, FETÖ üyesi Gökhan Özkök Türk Kültür Merkezinin kurucu üyelerinden ve hizmet adıyla tanınan bir grup iş adamı ve stklarından da içinde yer aldığı belirtiliyor. Gökhan Özkök, Hillary Clinton’ın başkanlık kampanyasında ulusal eş başkan olarak yer almış. Haberde yer alan bir diğer ilginç veri ise Özkök’ün Clinton’ın başkanlık kampanyasına 50 bin dolar finansal destek de bulunduğu belirtiliyor.

Kendileri İçin Lobicilik Faaliyeti İstemişler

Clinton bağlantılı olduğu Amerikan lobby şirketi Podesta Group’tan kendileri için lobicilik faaliyetleri yürütmelerini istemişler. Barış, hoşgörü ve dinler arası diyalog için lobicilik faaliyetleri yapılması isteniyor. Podesta’nın yöneticisi Alp Aslandoğan Clinton’ının başkanlık kampanyasının bir başka finansal destekçisidir. Habere göre Clinton’ı etkilemek için Podesta grubun kullanılması çok doğru bir tercih çünkü Clinton’ının başkanlık kampanyasının yöneticisidir.

1 Milyon Dolardan Fazla Himmet Parası Kampanyaya Bağışlandı

FETÖ mensuplarının Clinton’ının başkanlık kampanyasına destek verdiklerine dair daha önceden birkaç rapor yayımlanmıştı. Örgütün önde gelen isimlerinden Recep Özkan’ının tek başına 500 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında bağış yaptığı konuşulanlar arasında. ABD’deki Gülen yapılanmasının lobi şirketleriyle olan karmaşık  ilişkileri bir yandan sorgulanırken Clinton’ının seçimi kazanması halinde FETÖ’ye ne gibi ‘iyilik’ yapacağı örgütün ne isteyeceği ise Amerika’da tartışılan konular arasında.

 

Anahtar Kelime: , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN