Fransa’daki Terör Saldırısına Ait Tüm Görüntüler

15 Temmuz 2016
Fransa’daki Terör Saldırısına Ait Tüm Görüntüler

Fransa’da Milli Gün Kutlamalarında Terör Saldırısı!

Korkulan oldu ve Fransa Milli Günü kutlamalarında terör saldırısı gerçekleştirildi. Olayda çok kişi hayatını kaybetti. İşte saldırı ve sonrasındaki görüntüler.

Fransa’nın en büyük kentlerinden biri olan Nice şehrinde terör saldırısı gerçekleşti. Saldırı, Fransa milli günü kutlamalarına gelen izleyicilere yönelikti ve büyük bir kamyonla seyircilerin içine hızla girerek gerçekleştirildi. Saldırgan ancak vurularak durduruldu. Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

İşte saldırı anı:

Saldırı sonrası yaşanan panik kameralara böyle yansıdı.

1#

fransa saldırı 1

2#

fransa saldırı 2

3#

fransa saldırı 3

4#

fransa saldırı 5

5#

fransa saldırı 6

6#

fransa saldırı 7

7#

fransa saldırı 8

8#

fransa saldırı 9

9#

fransa saldırı 10

2’si Amerikan vatandaşı

Amerikan basınına göre, saldırıda hayatını kaybeden 80 kişiden 2’si Amerikan vatandaşı.

Bir görgü tanığının ifadesine göre ise, kalabalığa daldıktan sonra kamyondan inen şoför, elindeki silahla etrafa rasgele ateş açtı.

Ölü sayısı hızla yükseldi

Olayla ilgili bir televizyon kanalında açıklama yapan Nice Valisi Adolphe Colrat, 30 kişinin öldüğünü 100’den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi. Olayın bir terör saldırısı olduğunu belirten Vali Colrat, Nice kenti sakinlerinin evden çıkmamalarını istedi. Birkaç saat içerisinde ölü sayısı hızla artarak 80’ne kadar yükseldi.

Le Progres Gazetesi’nin duyurduğu ilk habere göre 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü kutlamaları için Nice’in ünlü caddesi “Promenade Des Anglais” de toplanan kalabalığa bir kamyonun daldığını ve yaralıların olabileceğini duyurdu. Haberde ayrıca silah seslerinin duyulduğunu, ancak bu silah seslerinin kamyonu durdurmak için mi yoksa bir terör saldırısı için mi olduğunun anlaşılamadığını belirtti.

Saldırıyı düzenleyen kişinin polis tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi. Saldırının gerçekleştirildiği kamyondan gelen ilk görüntülerde, polisin yaptığı müdahalenin kurşun izleri görüldü.

Cumhurbaşkanı Paris’e döndü

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın kriz masasına katılmak üzere Paris’e geri döndüğü duyuruldu. Hollande özel bir ziyaret için ülkenin güneyinde bulunan Avignon kentindeydi.

Tarihsel anlamı çok büyük

Bastille Günü olarak bilinen ve Fransa’da Ulusal Bayram olarak kutlanan 14 Temmuz’un tarihçesi 1789 devrimine uzanıyor. Monarşik düzenin yetersiz kalması, vergilerin yükseltilmesi ve gıda ürünlerinin her geçen gün daha pahalı olmasını protesto eden isyancılar, 14 Temmuz 1789’da Kraliyet yönetimini temsil eden Bastille Hapishanesi’ni basmıştı. İsyancılar, Kral 16. Louis’in Monarşi karşıtlarını serbest bırakılmasını amaçlamıştı. Yaşanan çatışma sonucunda şehrin valisi ve 98 isyancı hayatını kaybederken, Kral 16. Louis ve karısı Kraliçe Marie Antoniette idam edilmişti.

CETİNHABER

Anahtar Kelime: , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN