Dünyanın Gözünden OHAL

21 Temmuz 2016
Dünyanın Gözünden OHAL

Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanının OHAL açıklaması dünya basınında geniş yer buldu.

Dün gerçekleştirilen MGK ve Bakanlar Kurulu’nde alınan OHAL kararının açıklanması sonrasında dünya basınında son dakika olarak duyuruldu. İşte dünyanın gözünden OHAL…

BBC

BBC son dakika olarak duyurduğu OHAL kararı için “Türkiye’deki Darbe Girişimi: Olağanüstü hal ilan edildi” başlığıyla verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Silahlı kuvvetlerde yayılan bütün bu virüsler temizlenecek” açıklamasına yer verildi. Haberde, 600’den fazla okulun kapatıldığı vurgulanırken Erdoğan’ın “Alınan bu önlemler demokrasiye, yasalara ve özgürlüğe kesinlikle karşı değildir” ifadelerini kullandı.

Reuters

İngiliz Haber Ajansı Reuters ise “Cumhurbaşkanı ve kabine, parlamentoyu bypass ederek yeni yasaları yürürlüğe sokabilir ve gerekli görmesi halinde hak ve özgürlükleri sınırlandırabilir ya da askıya alabilir.” dedi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Olağanüstü halin amacı, demokrasi, hukukun egemenliği ve vatandaşların hak ve özgürlüklerine karşı oluşabilecek tehditleri önlemektir. Demokratik parlamenter sistem içinde kalacağız ve hiçbir zaman bundan uzaklaşmayacağız” sözlerine yer verdi.

Independent

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Avrupa ülkelerine seslerini çıkartmayanların Türkiye’yi eleştirme hakları yoktur” açıklamasına yer veren İngiliz gazetesi olan Independent, yine Cumhurbaşkanının olağanüstü hal sürecinde temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmayacağına dair ifadelerine de yer verdi.

Associated Press

“Türkiye’de darbe girişiminin ardından 3 ay süreyle OHAL ilan etti” başlığıyla haber yapan AP, Erdoğan’ın “Önlemler demokrasi, hukuk ve özgürlüğe karşı değil” sözünü paylaştı. Gazete daha sonra darbe girişiminde 246 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 darbecinin öldürüldüğünü hatırlattı.

Frace 24

Fransız haber sitesi France 24, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL kararının demokrasi, hukukun egemenliği ve hak ve özgürlüklere karşı oluşabilecek tehditleri önlemek amacıyla alındığına dair ifadelerini kullandı. Fransız site, darbe girişiminin ardından bugüne kadar aralarında asker, polis, hakim, savcı ve öğretmenlerin de bulunduğu yaklaşık 60 bin kişinin gözaltına alındığı ya da tutuklandığı bilgisini verdi.

CNN

CNN Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu tehdit bir uzuvdan diğerine bulaşan bir virüs gibi ve biz bu tehlikeyi ülkemizden temizleyeceğiz” sözlerine yer verdi.

New York Times

Hükümetin suçluları yargılama konusunda meclisten yasa geçirmesini kolaylaştıran OHAL’in ilan edildiğini duyurdu. Haberde Erdoğan’ın, “Demokrasiyi korumamız için daha geniş kapsamlı yeterliliklere ihtiyacımız var. Alınan önlem demokrasiye zarar vermiyor. Aksine onu güçlendiriyor” açıklamalarını verdi.

USA Today

USA Today ise olağanüstü halin Erdoğan tarafından açıklandığını bildirerek, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖKE’e bağlı 22 bin personelin görevinin askıya alındığını okuyucularına duyurdu.

 

İHA

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN