Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Hayatını Kaybetti

aa
25 Temmuz 2016
Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Hayatını Kaybetti

Tarihçilerin kutbu olarak adlandırılan, dünyada eserleri okutulan büyük tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

7 Eylül 1916 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Balıkesir Muallim Mektebi’ni bitirdi. 1935 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi Bölümü’nde yüksek öğrenimine başladı. 1942 yılında “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdi.

Tarih Bölümünü Kurdu

Sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi. 1973 yılında meşhur kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayınlandı. Yurtiçi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’ne davet edildi ve burada Tarih Bölümü’nü kurdu. Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora ögrencilerine seminer dersleri verdi.

Geçtiğimiz Yıl 100 Yaşına Girmişti

Prof. Dr. Halil İnalcık büyük bir tarihçiydi 100 yıl yaşayıp 200 yıl çalışacak kadar eser üretmiş ve bilime katkı sağlamıştır. Bir keşiş gibi çalışmıştır ve kendisi de bu tabiri kullanıyordu. İdeallerini gerçekleştirmek için en iyi şekilde çalışmıştı. Emeklerinin karşılığını almıştı eserleri Çinceye, Rusçaya, Lehçeye, Arapçaya, Yunancaya, Bulgarcaya, Romenceye, Sırpçaya, Hırvatçaya, Farsçaya çevirilmiştir.

Siyasetin üzerindeyim, bilim adamıyım

Günlük siyasetle ilgili birşey söylemezdi çünkü hep şunu söylerdi ben siyasetin üzerindeyim, bilim adamıyım derdi.  Çalışmayı seven bir insandı 72 eser kaleme almıştır ve çoğunu 80 yaşından sonra yazdığını söylemiştir.

Halil İnalcıktan Hayat Dair Dersler
Çalışma: Manalı bir hayat için kendinize uzak, büyük bir gaye koyun. Sonra da onu gerçekleştirmek için çok çalışın.

Para: Yetecek kadar olsun. Kendinizi servet yığma hırsına kaptırmayın. Ama bir eviniz olmalı.

Aşk: Çalışma uğruna yalnızlığı seçmeyin, hayatınız noksan kalır. Tanrı bizi çift yaratmış. Kadınsız hayat yarım hayattır.

Aile: Ben öyle çok çocuklu bir hayat kuramadım, bir kızım oldu. Ama çocuk sahibi olmak ilim yapmaya engel değildir

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN