Avrupa Birliği Dağılıyor mu?

11 Temmuz 2016
Avrupa Birliği Dağılıyor mu?

“Avrupa Birliği Her Yeni Gelişmeyle Birlikte Dağılma İhtimali Artıyor”

Destek Yatırım Menkul Araştırma Müdür Yardımcısı Çekcen “Avrupa Birliği’nin yeni olaylarla birlikte dağılma ihtimali artıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Bayram sonrası yeni haftanın beklentilerini ve değerlendirmelerini yapan Çekcen, yerli yatırımcının tatil sonrası yeni şoklarla karşılaştığını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanının, İngiltere ekonomisine dair yaptığı karamsar analizi sonrası sterlinin hızla değer kaybettiğine vurgu yapan Destek Menkul Araştırma Müdür Yardımcısı Çekcen, şu ifadeleri dile getirdi:

     “Bir yandan parasal genişlemeyi artırma yönünde piyasaları rahatlatmaya çalışan Carney, diğer yandan mevduat bankalarına ‘kredi verin’ baskısı kuruyor. Bunun için de bankaların yedek rezervlerini işaret ediyor. Brexit depreminin yarattığı ilk şoku atlatan piyasalar yeni artçı şoklara karşı durmaya çalışıyor. Carney’in piyasaya verdiği endişenin ardından İtalya’daki bankacılık krizi patlak verdi. İtalyan bankalarının 360 milyar avroya çıkan sorunlu kredileri nedeniyle batma tehlikesi yeni bir kriz algısı ortaya çıkardı. Bu haftaki altın, yen ve tahvil yükselişleri bundan kaynaklandı.

Bu gelişmelerin ardından 7 İngiliz emlak fonunun itfaları durdurması ve bankalardan mevduat çıkışlarının artacağı korkusu Brexit’in yarattığı yeni artçı şoklar olarak karşımıza çıkıyor. Emlak tarafındaki bu çalkantı ülkenin istihdam tarafına da sıçrıyor. İngiltere’deki işverenler birliği The Institute of Directors (IoD) bin işverenle yaptığı ankette, bu birliğe üye olan şirketlerin dörtte birinin işe alımları durduracağını hatta işten çıkarmaların da söz konusu olabileceğine işaret ediyor. Bu da krizin derinleşebileceği ihtimalini artırıyor.”

Sterlindeki Düşüş 3-6 Aylık Dönemlerde Devam Edecek

Çekcen, sterlindeki zayıflamanın yeni artçı şoklarla bir süre  daha devam edecek gibi göründüğünü söyledi. İngiltere ekonomisi dünyanın en büyük 5. ekonomisiyken Almanya’dan açıklanan rakamlar sonrası 6. sıraya düştüğünü belirten Çekcen, Avrupa Birliği’nin her yeni şoklarla dağılma ihtimalinin arttığını vurguladı. Çekcen daha sonra şu ifadeleri kullandı:

     “Bu ihtimal de uzun vadede başta sterlin olmak üzere, avro varlıklarının dip arayışlarını sürdürmesi anlamına geliyor. Brexit şokunun ardından küresel risk iştahı sert bir şekilde düştü ve güvenli varlıklar olan altın, tahvil ve Japon Yeni gibi enstrümanlara ilginin artığını görüyoruz. Brexit’in yaratmış olduğu artçı şoklar devam ederken küresel borsalarda yaşanan satış dalgası bir miktar azalsa da bunun kalıcı olması çok beklenmiyor. Sterlin tarafında yaşanan zayıflama gerek siyasi süreç gerekse ekonomide kayıpların derinleşmesi durumunda 3-6 aylık periyotta devam edeceğe benziyor. Bu da yeni satış dalgasının kapıda olduğunu işaret edebilir. Brexit’ten darbe gören ürünler ve küresel endeksler, düzeltmelerini yapsalar da GBP/USD paritesi adeta dipte bekliyor.”

“Dolarda Haftanın Kritik Seviyesi 2.8500”

Dolar/TL kurunda, açıklanan istihdam rakamlarının ardından yıl içerisinde ABD’de faiz artırımı görülmeyeceği algısının 2.9000 seviyesi altında bir fiyatlama görülmesine neden olduğunu belirten Çekcen, “2.8850-2.8500 önemli destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinde kalındığı takdirde dolar kurunda yükseliş denemeleri görebiliriz. Yani bu hafta 2.8500 kritik destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Küresel piyasalarda sınırlı iyimser hava ve Fed iyimserliği şuan için kuru aşağı çeken bir etki yarattı” açıklamasını yaptı.

AA

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN