Amerika’da Siyahiler Eylemde

8 Temmuz 2016
Amerika’da Siyahiler Eylemde

Amerika’da Devam Eden Protestolarda 5 Polis Memuru Öldürüldü

Amerika‘nın Dallas şehrinde siyahi Amerikalılar Philando Castile ve Alton Sterling’in silahsızken polis tarafından ölürülmesini protesto etti.

Dallas Polis Departmanı, keskin nişancı ateşiyle vurulan 11 polis memurundan 5’inin öldüğünü açıkladı, 6’sı ise yaralı. Şüphelilerden birinin özel tim ekipleriyle çıkan çatışma sonrası yakalandığı, diğerinin ise polise teslim olduğu açıkladı.

amerika eylem 1

SİLAH SESLERİ DUYULDU

Görgü tanıkları, göstericilerin barışçıl bir şekilde yürüdüğü esnada silah seslerinin duyulduğu ve akabinde büyük bir panik yaşandığını anlattı.

CNN’den Don Lemon’a konuşan Michael Jackson adlı bir kişi, “(Gösterinin) ortasında silah atılmaya başladı. Hemen karşı yöne doğru koşmaya başladım” dedi.

amerika eylem 2

Dallas polisi, kalabalığın arasında tüfekle gezen şüphelilerden birinin fotoğrafını yayınladı.

5 POLİS ÖLDÜ

Dallas Polis Şefi David Brown, 11 polis memurunun pusu tarzı keskin nişancılar tarafından vurulduğunu, 3 polisin öldüğünü, İki polisin ise daha sonra öldüğünü aktardı.

Brown, “Bu şüphelilerin farklı konumlardan bu polislerin etrafını üçgen şeklinde çevirmek için daha önce pozisyon aldığını ve yapabildikleri kadar polisi öldürmeyi ve yaralamayı tasarladıklarını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

amerika eylem 3

amerika eylem 4

amerika eylem 5

İNSANLAR KAÇIŞTI

Gösteriyi organize edenlerden Rahip Jeff Hood, silah sesleri duyulurken, insanların saklanmak için kaçıştığını belirtti.

Dallas Morning News’e konuşan Hood, “İnsanları sokaklardan uzaklaştırmaya çalışarak kurşunlardan kaçtım. Vurulup vurulmadığını kontrol ettim” dedi.

amerika eylem 6

ŞÜPHELİ PAKETLER VAR

Dallas Polis Departmanı da Twitter‘dan yaptığı açıklamada 4 polisin öldüğünü doğrularken, çatışmanın yaşandığı alanda şüpheli paketlerin bulunduğunu da ekledi. Açıklamada gelişmelerin aktarılacağı belirtildi.

Dallas polisinin Twitter’dan şüpheli diye siyah bir kişinin fotoğrafını paylaşması da tepkilere neden oldu. Yüzlerce siyahi Asıl şüpheli sizsiniz” diyerek yapılan paylaşıma tepki gösterirken, polis “Onu bulmamıza lütfen yardımcı olun” diye yazdı.

amerika eylem 7

amerika eylem 8

OBAMA: HERKES KAYGILANMALI

ABD Başkanı Barack Obama, iki siyahın polis tarafından öldürülmesiyle ilgili ‘tüm Amerikalıların kaygılanması gerektiğini’ söyledi.

Nato zirvesi için gittiği Polonya’da konuşan Obama, “Bu yalnızca siyahların sorunu değil. Bu yalnızca Latin Amerikalıların sorunu değil. Bu hepimizin önemsemesi gereken, tüm Amerikalıların bir sorunu. Tarafsız düşünen herkes kaygılanmalı”dedi.

İstatistiklere göre beyaz polisler tarafından öldürülenlerin çoğunun Afrikalı Amerikalı olduğuna dikkat çeken ABD Başkanı, emniyet teşkilatına ‘içerideki önyargıların kökünü kazmaları’ çağrısında bulundu.

amerika eylem 9

amerika eylem 10

amerika eylem 11

amerika eylem 12

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN