Adım Adım Normalleşemeye Doğru

aa
25 Temmuz 2016
Adım Adım Normalleşemeye Doğru

Başbakan Yardımcısı Canikli ve Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin Rusya’ya gerçekleştireceği ziyaretin, iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi ve ekonomik ilişkilerde düzelmenin olması bekleniyor.

Ağustos ayı başında  Türkiye ile Rusya ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik atılan adımlar, her iki ülke tarafından  olumlu karşılanırken, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci‘nin Rusya’ya gerçekleştirecekleri ziyaretin,  Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gelecek ay gerçekleştirecekleri yüz yüze görüşmeye olumlu bir ortam hazırlayacağı bekleniyor.

İlişkilerin Eskisi Gibi Devam Etmesi İçin Adımlar Önemli

Konuya dair  açıklamalarda bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, bu adımlara  önem verdiklerini  ve Türkiye Rusya arasında  özellikle ekonomik ilişkilerin eskisi gibi devam etmesi için bu adımlara önem verdiklerini söyledi.

Türkiye Ve Rusya Birbirine Bağımlı

24 Kasım 2015 de yaşanan uçak krizinin bozulan ilişkilerin ardından Türkiye ve Rusya’nın son 1-1,5 aydır yakınlaşmaya başladığını hatırlatan Vardan, Türkiye ve Rusya’nın birbirine bağımlı olduğunu ve bu krizin sonsuza dek devam etmeyeceğini daha önce de söylediklerini dile getirdi.

İlişkilerin Hızlı Bir Şekilde Eski Seviyeye Ulaşması

Ekonomik ve sosyal bağlarla  birbirine  bağlı olan bu  iki ülkenin uzun süre birbiriyle görüşmemezlik  yapamayacağını işaret eden Vardan, şunları söyledi;

“15 Temmuz darbe girişimi öncesinde başlayan bu yakınlaşma sinyalleri, bu tarihten sonra da hızlanmış oldu. Bizim ümidimiz ve dileğimiz, iki ülke arasındaki ilişkilerin hızlı bir şekilde eski seviyesine ulaşmasıdır. Kanaatimiz, Sayın Canikli ve Zeybekci ile beraberindeki diğer bakanlık temsilcilerinin katılacağı görüşmelerin olumlu neticeleneceğidir. Bizler de özel sektör temsilcileri olarak muhataplarımızla kaldığımız yerden devam edebilmek üzere, bu görüşmelerin sonucunu yakından takip ediyoruz. Kapıların açılmasıyla en kısa zamanda bizler de görüşmelere devam edeceğiz.”

Dış Ticaret Önemli Ölçüde Azaldı

İki ülkenin dış ticareti 24 Kasım’da yaşanan uçak krizinin ardından önemli ölçüde azalttı. Dış ticaret, bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 gerilerken, ithalat yüzde 33, ihracat yüzde 59 azaldı.

İhracatta Azalma Görüldü

Aynı dönemde hububat, hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, gıda sanayisinin kalıntı ve döküntüleri fasıllarındaki ithalatta da azalma  görülürken, demir ve çelik ithalatı önemli düzeyde azaldı.

Öte yandan, Türkiye’nin adı geçen ülkeye ihracatında özellikle yaş sebze ve meyve başta olmak üzere tarım ürünlerinde azalma başı çekti. Bu  dönemde tekstil ihracatında da azaldı görüldü.

Anahtar Kelime: , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN