3 Ülkeye Vize Müjdesi

AA
8 Temmuz 2016
3 Ülkeye Vize Müjdesi

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi kararınını onayladı.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Strazburg’da yaptığı toplantı sonucunda Ukrayna, Gürcistan ve Kosova’nın vize serbestisi için gerekli şartları yerine getirdikleri ve kısa sürede AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilen ülkeler listesine eklenmesine yöenlik görüş bildirdi.

Stratejik Hedefler Güçlenecek

Komite üyeleri, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova’nın vize serbestisi ile AB’nin stratejik hedeflerinin güçlendireceğini savundu. Yapılan oylama sonucu Ukrayna’ya vize muafiyeti için 42 evet, 3 hayır verilirken 6 çekimser oy kullanıldı. Gürcistan vatandaşlarının AB’ne vizesiz seyahati için 43 milletvekili evet, 5 milletvekili hayır oyu kullanırken 3 milletvekili ise çekimser oyu kullandı. Kosova ile ilgili oylamada 38 evet, 7 hayır oyu kullanılırken 6 çekimser oy çıktı.

Kararın Bu Yıl Çıkması Bekleniyor

Avrupa Parlamentosu  Dış İlişkiler Komitesi raporu AP Sivil Özgürlükler Komitesine gönderilecek. Eylül ayında rapor burada ele alınıp değerlendirilecek. Rapor sonucu 3 ülkeye vize serbestisi kararının bu yıl içinde çıkması bekleniyor.

Strasbourg’da toplanan AP Dış İlişkiler Komitesi, üç ülkenin vize serbestisi için gerekli şartları yerine getirdiklerini ve kısa sürede AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilen ülkeler listesine eklenmeleri yönünde görüş bildirdi.

Komite üyeleri, adı geçen ülkelere vize serbestisi ile AB’nin stratejik hedeflerinin güçlendirileceğini savundu.

Komitede yapılan oylamada Ukrayna’ya vize muafiyeti için 42 evet, 3 hayır oyu verilirken, 6 çekimser oy kullanıldı. Gürcistan vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahati için 43 milletvekili evet, 5 milletvekili hayır oyu kullanırken, 3 üye çekimser kaldı.Kosova ile ilgili oylamada ise 38 evet, 7 hayır ve 6 çekimser oy çıktı.

Dış İlişkiler Komitesinin raporu AP Sivil Özgürlükler Komitesine gönderilecek ve eylülayında burada ele alınıp değerlendirilecek. Ukrayna, Gürcistan ve Kosova’ya vize serbestisi kararının bu yıl içinde çıkması bekleniyor.

 

Anahtar Kelime: , , ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN