Ümmetin Siyasi Birliği Fiili Dirliği Kalmadı

AA
5 Temmuz 2016
Ümmetin Siyasi Birliği Fiili Dirliği Kalmadı

Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongre’sinden çıkan tek tek takvim uygulansın kararına rağmen İslam alemi yine birlik sağlayamadı. Türkiye bugün Ramazan Bayramını kutlarken Suudi Arabistan bir gün daha oruç tutarak Türkiye’den bir gün sonra bayrama girecektir.

Tekli Takvim Kararı Çıkmıştı

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığının çağrısıyla 28-30 Mayıs tarihlerinde Uluslararası Hicri Takvim Birliği kongresinden ortak karar çıkmıştı. Kongre de İslam dünyasının takvim uygulaması konusunda oy kullanılmıştı. Katılımcıların oy kullandığı kongre de ‘Tekli Takvim’, ‘Çiftli Takvim’, ‘Kararsız’ seçenekleri yer aldı. Oylamanın sonucunda tekli takviminin uygulanması yönünde karar çıkmıştı.

İslam Alemi Yine Birlik Sağlayamadı

İslam alemi yine birlik sağlayamadı, Uluslararası Hicri Takvim Birliği kongresinden çıkan tek takvim uygulansın kararına rağmen islam alemi bayramı farklı günlerde kutlayacaktır. Suudi Arabistan ve diğer arap ülkeleri Türkiye’den bir gün sonra bayramı kutlayacaklardır. Türkiye’deki müslümanlar 29 gün Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleri 30 gün oruç tutmuş olacaktır.

Tekli Takvimin Amacı

Müslümanların ve müslümanların azınlıkta olduğu yerlerde ortaya çıkan problemlerin çözümünde önemli bir araçtır. Tekli takvimin amacı oruç bayram gibi müslümanlar için sembolik manası olan günlerin birleştirilmesidir. Bu kararla ilgili bir diğer önemli nokta ise, müslümanlar arasında ayrışmayı ortadan kaldıran bir karar niteliğinde olmasıdır.

İslam Tevhid Dinidir

İslam dini tevhid dinidir birliği ve bütünlüğü şer’ bir farz ve olgusal bir zaruret sayılmıştır. Aynı zamanda ortak belirlenmiş standart bir takvim müslüman azınlıkların bulunduğu yerlerde müslümanların tatil hakkına kavuşmalarını sağlayacaktır. İslam dinine karşı yaratılmak istenen algının aksine yüce dinimizin bilimsel gelişmelere kapalı olmadığını bilimle uyumlu olduğunu bu çevrelere sunma imkanı sağlayacaktır.

CETİNHABER

Anahtar Kelime: ,

Bu Haber Hakkında Yorumda Bulun... (üye olmadan yorum yapabilirsiniz)

Bu Habere İlk Yorumu Sen Yap...

avatar
wpDiscuz

Reklam
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN